První dáma cembala

7.2.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Prní dáma cembala - tak je nazývána zcela po právu česká klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková.

Jen zázrakem přežila Zuzana Růžičková dlouhé čtyři roky v nacistických táborech. S číslem vytetovaným na předloktí postupně prošla terezínským ghettem, kde na ni s hlubokou intenzitou zapůsobily tamní hudební produkce, a pak i Osvětimí-Březinkou a Bergen-Belsenem. Už tady vznikal její vztah ke hře na cembalo. Díky svému interpretačnímu i pedagogickému umění, které prokazovala během celého svého života, je v dějinách české hudby natrvalo zapsána jako přední cembalistka s obrovským mezinárodní renomé.

Světoznámá klavíristka, cembalistka a pedagožka Zuzana Růžičková se narodila v Plzni, kde také vychodila gymnázium. Po jeho ukončení byla za druhé světové války coby členka židovské rodiny vězněna v koncentračních táborech Terezín, Osvětim-Březinka a Bergen-Belsen. V Terezíně se seznámila s hudebníky a také s operním zpěvákem Karlem Bermanem. Svět hudby jí už v dětství učaroval natolik, že po návratu z tábora začala studovat hru na klavír. Nejprve studovala v letech 1945 až 1947 v Plzni na tamní Hudební škole, od roku 1947 na klavír. Ke hře na cembalo se dostala náhodou. Milovala Bachovu hudbu, ale protože Bach pro klavír neskládal, znamenalo to hrát na varhany nebo na cembalo.

Po vítězství na mezinárodní cembalové soutěži v Mnichově v roce 1956 se jí otevřel celý svět a o nabídky na vystupování neměla nouzi. Díky soutěži dostala od členky poroty Roesgen-Championové  nabídku na studia v Paříži, kde půl roku studovala hru na cembalo.

Zuzana Růžičková se věnovala především dílu Johanna Sebastiana Bacha, jehož kompletní cembalové dílo natočila i na desky. Na svém kontě má více než 35 dlouhohrajících desek, celkem jich natočila 65.  Vedle Bacha hrála velmi ráda také skladby svého manžela Viktora Kalabise, s nímž žila v Jindřichově Hradci, a hudbu 20. století, zvláště Bartóka, Martinů, Poulenca. S manželem založila nadaci na podporu talentovaných umělců. Vedle pedagogického působení profesorky hudební fakulty na pražské AMU vedla také mistrovské kurzy v Praze, Zürichu, Stuttgartu a v Rize. V letech 1979 až 1990 byla sólistkou České filharmonie.

V roce 2004 vydala společně s Marií Kulijevičovou svoji vzpomínkovou knihu Královna cembala – Zuzana Růžičková. U příležitosti jejích pětaosmdesátých narozenin vyšel v roce 2012 v Supraphonu dvojdisk s průřezem jejích nahrávek. Obsahuje především skladby J. S. Bacha a symbolicky je na něm zastoupena i tvorba Viktora Kalabise.

Premiéra pořadu Dobyli svět o této obdivuhodné dámě je připravena na pátek 8. února v 19:00, reprízy na neděli 10.2. v 9:00 a středu 13.2. ve 22:00. Pořadem vás jako vždy provedou Jiří Hlaváč a Jiří Besser.