Rudolf Firkušný

Dobyli svět

V dalším díle pořadu Dobyli svět Jiří Hlaváč a Jiří Besser věnují pozornost jednomu z nejvýznamnějších českých klavíristů 20. století Rudolfu Firkušnému.

Rudolf Firkušný byl jedním z nejslavnějších českých klavíristů. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích, spolupracoval se špičkovými orchestry a dirigenty. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka, velkým přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb.

Jako „zázračné dítě“, v pouhých deseti letech, vystoupil coby sólista České filharmonie s Mozartovým klavírním koncertem. Ve čtrnácti letech jej president Masaryk vyznamenává státním studijním stipendiem. Úspěšný newyorský koncert v prosinci 1941, který z hlediště sledovali slavní klavíristé Serkin, Rubinstein a Horowitz, znamenal počátek hvězdné umělecké dráhy. Na Pražském jaru v roce 1946 tedy na třech koncertech hrál již jako jeden z největších světových pianistů.

Po komunistickém převratu v roce 1948 se Rudolf Firkušný rozhodl pro trvalou emigraci. České publikum jej mělo možnost slyšet až v roce 1990 při jeho triumfálním návratu, který se odehrál na Pražském jaru. Tehdy se setkal také se svým dávným přítelem, dirigentem Rafaelem Kubelíkem, se kterým jej pojil podobný osud politické emigrace.

„Jsem šťasten, že jsem se dočkal návratu domů. Byl jsem dojat tím, jak mně přijalo zdejší obecenstvo, které mě vlastně ani neznalo,“ vyjádřil radost ze splněného snu.

Pořad o jeho životě a interpretačním mistrovství vysíláme v premiéře v pátek 16. srpna v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 18.8. v 9:00 a středu 21.8. ve 22:00. 

Podcast