Smetanovo kvarteto

Dobyli svět

Další díl pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera je věnován přednímu českému komornímu tělesu a tím je Smetanovo kvarteto.

U zrodu kvarteta, ze kterého se vytvořilo slavné Smetanovo kvarteto, stál Antonín Kohout. Důležitým mezníkem bylo setkání na Konzervatoři s o rok mladším houslistou Václavem Neumannem. Tyto dvě silné osobnosti spojoval silný a jednotný zájem hrát v kvartetu. Václav Neumann hrál prim, Josef Vlach sekund, Neumannův bratr violu, Kohout violoncello a v roce 1941 v květnu se představili jako Smíchovské kvarteto v Nelahozevsi s Dvořákovým kvartetem Es Dur zvaným ,,Slovanský“. Zkoušeli u Neumannů na Smíchově, kde měli velkou podporu a zázemí u tatínka ing. Neumanna a odborný dohled prof. Josefa Micky. V roce 1943 profesor Josef Micka a Karel Pravoslav Sádlo spolu s Kohoutem řešili nové obsazení tohoto souboru. 28. září vystoupili v Městské knihovně v novém složení Václav Neumann, Jaroslav Rybenský housle, Antonín Kohout violoncello a Lubomír Kostecký viola pod názvem Komorní sdružení konzervatoře hudby. Posléze vystupovali pod názvem Kvarteto české konzervatoře.

Více se o osudech tohoto slavného tělesa dozvíte v dalším díle pořadu Dobyli svět v premiéře v pátek 9.srpna v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 11.8. v 9:00 a středu 14.8. ve 22:00. 
Podcast