Hollywoodský skladatel na Classic Praha

29.10.2014 / Pořady

Elia David Cmíral se narodil v roce 1950 v Československu. Na Státní konzervatoři v Praze vystudoval skladbu a kontrabas. První skladatelskou příležitost mu ještě během studií nabídl jeho otec, divadelní režisér.

V 80. letech odešel Cmíral do Švédska, kde složil hudbu pro několik evropských filmů a tři scénické baletní tituly. V roce 1987 obdržel za zásluhy ve švédské kultuře prestižní stipendium do USA (University of Southern California), kde úspěšně absolvoval obor specializovaný na kompozici filmové a televizní hudby “Scoring for Motion Pictures and Television program”. Během studií se zde setkal se špičkovými skladateli filmové hudby jako Elmer Bernstein, Jerry Goldsmith, David Raksin a navázal řadu osobních a profesních kontaktů.

Krátce po absolvování programu složil hudbu k prvnímu americkému snímku Apartment Zero (režie M. Donovan), v hlavní roli s Colinem Firthem. V roce 1989 se vrátil do Švédska, kde dostal řadu filmových nabídek a stipendium na kompozici a produkci alba Ultima Thule Suite.

V roce 1994 se Elia Cmíral definitivně odstěhoval do Los Angeles. Nejvýznamnějšího úspěchu dosáhl při spolupráci s režisérem Johnem Frankenheimerem v roce 1998 na filmu Ronin a o rok později na snímku Stigmata (režie R. Wainwright), oba tituly pro MGM.

Za hudbu k filmu Ronin obdržel cenu Movieline Young Hollywood Award za nejlepší soundtrack roku. Od té doby napsal hudbu k více než padesáti celovečerním studiovým i nezávislým distribučním a televizním filmům, např. Battlefield Earth s Johnem Travoltou v hlavní roli, Wrong Turn, Journey to the End of the Night, Pulse trilogie. Jako autor hudby k filmu Splinter dostal cenu za nejlepší kompozici na filmovém festivalu Screamfest v Los Angeles.

V roce 2010 spolupracoval s Jurajem Herzem, pro kterého napsal hudbu k filmu Habermannův mlýn. Ze současných amerických snímků byly úspěšné např. Atlas Shrugged I a III, Piraňa 3DD a Wicked Blood. Elia Cmíral je také jedním z 25 předních hollywoodskych skladatelů, kteří v roce 2012 společně zkomponovali A Symphony of Hope pro benefiční projekt na pomoc obyvatelům Haiti po ničivém zemětřesení.

Během své skladatelské dráhy v Los Angeles si Elia Cmíral získal ve filmovém světě pověst originálního skladatele, jehož styl kombinuje současnou elektronickou hudbu s akustickým orchestrálním zvukem a spojuje nejmodernější technologii s emotivními melodickými motivy.

Elia Cmíral v současné době žije v Sherman Oaks (LA) v Kalifornii se svojí ženou Sachiko a dvěma syny.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout ve čtvrtek 30.10. v 19:00, reprízy v pátek 31.10. ve 12:00 a v úterý 4.11. ve 22:00.