250. výročí narození Antonína Rejchy

Hudba podle kalendáře

V dalším díle pořadu Hudba podle kalendáře se budeme věnovat jednomu z českých hudebníků, kteří už během svého života zanechali výraznou stopu v evropském hudebním životě, a tím je Antonín Rejcha. 26. února je tomu právě 250  let, kdy se tento český hudební skladatel, pedagog a hudební teoretik narodil na Starém městě pražském.

Byl synem staroměstského pouličního hudebníka Šimona Rejchy. Otec ovšem zemřel, když chlapci nebyl ještě ani rok, matka se znovu provdala a chlapce zanedbávala. V 11 letech tedy utekl z domova, nejprve k dědečkovi do Klatov. Odtud se vydal za strýcem Josefem Rejchou do švábského Wallersteinu. Matěj Josef Rejcha tu působil jako violoncellista a koncertní mistr knížete Krafta Ernsta Oettingen-Wallersteina. Antonín se tu naučil německy a díky strýcově manželce, která pocházela z Francie, též francouzsky. Díky strýci se pak naučil hrát na housle, klavír a především na flétnu.

Roku 1785 se spolu se strýcem přestěhovali do Bonnu, kde si kolínský kurfiřt Maxmilian Franz vybral Josefa Rejchu k řízení dvorní kapely. Ten vybudoval na svou dobu moderní orchestr, jehož členy byli mj. Christian Gottlob Neefe a mladý Ludwig van Beethoven. Josef Rejcha řídil také orchestr dvorního divadla. V obou tělesech působil synovec Antonín coby flétnista, u violového pultu pak hrál společně s Beethovenem. V této době se Rejcha začal soustavně věnovat kompozici, nejprve jako samouk, později pod vedením strýce, který jeho kompoziční činnosti zpočátku nebyl nakloněn. V Bonnu navázal úzké přátelství s Beethovenem. Spolu s ním navštěvoval kompoziční lekce u Neefa a v roce 1789 se zapsal na bonnskou universitu, kde jej, vedle Kantovy filozofie, lyriky, metafyziky, řecké literatury nebo etiky, zaujala především matematika.  

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který má premiéru v pátek 28. února v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 1.3. v 9:00 a středu 3.3. ve 22:00.


Podcast