27. ledna 1756 v Salzburku spatřil světlo světa jeden z největších hudebních géniů všech dob Wolfgang Amadeus Mozart

Z jeho rodného domu v Obilné uličce a z domu na Makartově náměstí, kde žila rodina v pozdějších letech, se stala vyhledávaná muzea, která připomínají Mozartovo neobvyklé dětství a rané mládí.

profimedia-0156424512 mozart a nanerl.jpg

Wolfgang Amadeus se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí, z nichž rané přežili pouze dvě malý Wolfgang a jeho starší sestra Marie Anna, které doma přezdívali Nannerl. I on dostal brzy svou rodinnou přezdívku - Wolferl, tedy vlček. Už od prvních dnů svého života byl příští slavný skladatel obklopen hudbou. Jeho otec Leopold byl poměrně známým skladatelem, a tak Nannerl i Wolferl začali záhy muzicírovat. Nanerl byla velmi zručnou klavíristkou a malý Wolfi usedl po vzoru své o čtyři a půl roku starší sestry ke klavíru ve svých třech letech. Otec byl jejich talentem a výkony nadšen, a tak s nimi brzy vyrazil z rodného Salcburku do světa na koncertní šňůru.

První štací se pro talentované děti stal habsburský dvůr ve Vídni a talentované děti vídeňské publikum doslova uchvátily. Mezi lety 1763 až 1766 pak rodina navštívila desítky měst na celém kontinentu. Mozartovi vystupovali v Paříži, Amsterdamu, či Mnichově a malý Wolfgang Amadeus na cestách sbíral důležité životní zkušenosti. Neuvěřitelné schopnosti „zázračného dítěte“ ovšem vzbudily při nejedné příležitosti doslova poprask. Například v Římě malý Wolfi bez větší námahy vytvořil kopii přísně střežené vatikánské skladby, jejíž notový zápis nesměl být nikde šířen. V Sixtínské kapli vyslechl chrámovou skladbu Miserere od Gregoria Allegriho a na základě jediného poslechu ji bezchybně zapsal do not. To samozřejmě samo o sobě bylo husarským kouskem, pikantní na tom ale bylo to, že tato chrámová skladba se mohla zpívat pouze o pašijovém týdnu v Sixtínské kapli a její provádění v jiné dny bylo zakázáno pod hrozbou exkomunikace z katolické církve. V tomto smyslu bylo přísně střeženo i jakékoliv šíření kopií notového zápisu. Když tedy Mozart vytvořil její zápis a později byl díky němu zveřejněn v Londýně, vzbudilo to ve Vatikánu velký poprask.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 27. ledna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 29.1. v 9:00 a středu 1.2. ve 22:00.

Mimochodem - slavný rakouský hudební skladatel navštívil i Prahu, kde pobýval celkem pětkrát; poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna osobně dirigoval v tehdejším Nosticově divadle svou operu Figarova svatba. Je známo, že měl toto město rád a měl k němu zvláštní vztah, a naopak, Pražané si skladatele vážili a jeho hudbu měli rádi.

Foto: Profimedia

Podcast