Barokní velikán Bach

Hudba podle kalendáře

28. července 1750 zemřel jeden z největších hudebních géniů všech dob, německý hudební skladatel a virtuos na klávesové nástroje, završitel barokního stylu, Johann Sebastian Bach. A tak asi není žádným překvapením, že se v dnešní Hudbě podle kalendáře budeme věnovat právě jemu a jeho tvorbě, když od jeho úmrtí je to rovných 270 let.

Přitom ve své době se Bachovi uznání nedostalo. Když v roce 1729 v lipském kostele sv. Tomáše zazněly poprvé tóny jeho Matoušových pašijí, na nichž pracoval déle než sedm let, dobové zprávy uvádějí, že – cituji: „Když tato teatrální skladba začala, […] mnoho lidí bylo zmateno […] a tázalo se: ‚Kam tohle povede?‘“ A po Bachově smrti dílo, stejně jako autor sám, upadlo jeho dílo v zapomnění.

Tóny Bachových pašijí se rozezněly znovu až po 100 letech 11. března 1829, tentokrát v sále berlínské Singakademie. O zmrtvýchvstání mistrovské kompozice se postaral mladý romantický skladatel Felix Mendelssohn Bartholdy, který provedení řídil zpoza koncertního klavíru. Pašije sklidily obrovské ovace a jejich sláva se rychle šířila z Německa do celého světa. 

Více se dozvíte - a hudební ukázky z tvorby tohoto barokního velikána zazní - v dalším díle pořadu Martiny Klausové Hudba podle kalendáře, který má premiéru v pátek 31. července 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 2.8. v 9:00 a středu 5.8. ve 22:00.


Podcast