Baronka v opeře Jarmila Novotná

Česká sopranistka našla svůj domov na zámku v Litni.

Další Hudba podle kalendáře připomene výtečnou českou operní pěvkyni a také filmovou herečku Jarmilu Novotnou.

Česká sopranistka a filmová herečka Jarmila Novotná se narodila 23. září 1907 v Praze a svou kariéru zahájila v roce 1925 jako elévka Národního divadla. Vystupovala ovšem i v kabaretech, hrála a zpívala v operetách a účinkovala v českých i zahraničních filmech. Je označována za nejslavnější žačku Emy Destinnové, i když ji slavná operní diva vyučovala jen pár měsíců.
Jarmila Novotná na sebe upozornila rolí Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě, kterou v Národním divadle ztvárnila v pouhých osmnácti letech. Díky svému hereckému talentu si zahrála v mnoha činoherních evropských i jednom americkém filmu. V českých snímcích se objevila jen dvakrát – v němém snímku Vyznavači slunce a ve zvukovém melodramatu Skřivánčí píseň, kde předvedla i svůj pěvecký talent.
V roce 1927 odjela Jarmila Novotná studovat do Itálie. Od té doby se také datuje přátelství s rodinou Tomáše Garrigua Masaryka, který mladou pěvkyni podporoval, a byl to právě on, kdo jí zprostředkoval studia v Miláně. V dalším roce Novotná debutovala v Itálii ve Verdiho Rigolettovi a přijala angažmá v Berlíně. 16. července 1931 se provdala za šlechtice Jiřího Daubka a od té chvíle se jejím novým českým domovem stal zámek v Litni u Berouna.
Po nástupu nacismu v Německu pokračovala ve své práci ve Vídni a krátce i v Praze. V březnu 1939 s manželem a dvěma dětmi odjela do New Yorku, kde se stala sólistkou Metropolitní opery, v níž zpívala až do roku 1956. Během války pořádala řadu vystoupení pro raněné vojáky, české krajany i ve prospěch válečných fondů. Po ustavení exilové vlády v Londýně se přihlásila k podpoře úsilí Čechů o osvobození vlasti a její Lidické písně s klavírním doprovodem Jana Masaryka, které natočila ve dnech heydrichiády v roce 1942, se staly legendou. V poválečném období se na krátký čas vrátila do Čech, vystoupila v Prodané nevěstě a měla samostatný koncert v Obecním domě.

novotna-604x450.jpg

(Jarmila Novotná jako Mařenka, Prodaná nevěsta (foto Josef Heinrich / zdroj Festival J. Novotné)


Osudy Jarmily Novotné připomene a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 23. září v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 25.9. v 9:00 a středu 28.9. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast