Basista Vilém Zítek

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře bude věnován významnému českému opernímu pěvci, majiteli krásně zabarveného hlasu, který se narodil 9. září 1890. A tím je basista Vilém Zítek.

Narodil se v pražském Podskalí a v jeho dětství a raném mládí nic nenasvědčovalo tomu, že se jednou stane slavným operním sólistou. Toužil po tom stát se námořníkem. Sen se však ukázal jako nesplnitelný, a tak se po ukončení základní školní docházky vyučil jemným mechanikem. Svou profesi vykonával v jedné z pražských továren a podle svědectví jeho spolupracovníků své řemeslo dokonale a precizně ovládal.

Se zpěvem začal v pěveckém spolku zaměstnanců tiskáren Vyšehrad a poté začal navštěvovat Pivodovu pěveckou školu, kde se setkal s řadou svých budoucích kolegů, především s barytonistou Stanislavem Mužem, se kterým ho poté pojilo dlouholeté pevné přátelství.

Jeho touha po zpěvu a divadla ho podnítila k tomu, že využil příležitosti, kterou nabízel šéf Opery Národního divadla Karel Kovařovic tím, že pravidelně pořádal jakási slyšení mladých talentů, k nimž se mohl přihlásit každý, kdo projevil zájem. Kovařovice Zítek zaujal, poznal jeho talent a nabídl mu angažmá ve sboru. To Zítek rezolutně odmítl. A tak jej Kovařovic překvapivě angažoval za plat 70 korun měsíčně. Zítek se tedy sice stal členem sboru, ale nezpíval. Stal se sustentantem, jakýmsi elévem, denně chodil na představení a dál se školil ve zpěvu.  Veřejně ve své první roli vystoupil až téměř po dvou letech - 5. října 1913 a byla jí malá úloha Hlasatele ve Verdiho Otellovi

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 11. září 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 13.9. v 9:00 a středu 16.9. ve 22:00.

Podcast