Božský Čech v Itálii

9. března 1737 se narodil přítel Wolfganga Amadea Mozarta, pražský rodák Josef Mysliveček.

Jeden z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století složil 30 oper, deset oratorií, řadu symfonií, koncertů i množství komorní a chrámové hudby. Zažil závratnou kariéru, ale i pád do bídy a zapomnění. Myslivečka, který se narodil před 285 lety, trvale připomíná jeho radostná hudba, ale také třeba jeho mramorový pomník v římském kostele San Lorenzo in Lucina.

Josef Mysliveček se narodil v Praze na Kampě v tzv. Sovových mlýnech. Jeho otec byl majitelem a nájemcem pražských mlýnů a mlýna v Šárce u Prahy a je logické, že si přál, aby oba jeho synové – dvojčata Josef a Jáchym pokračovali v rodinné tradici. Oba se vyučili mlynářskému řemeslu, 30. srpna 1758 byli oba přijati do pražského mlynářského cechu jako tovaryši a roku 1761 byli prohlášeni za mistry.

Josefa to však táhlo k hudbě. Stal se žákem Josefa Segera, varhaníka v kostele Matky Boží před Týnem a v této době už složil svá první díla - 6 Sinfonií, které nesly názvy podle prvních 6 měsíců roku. V listopadu 1763 odešel Mysliveček přes Vídeň do Itálie. V Benátkách studoval u uznávaného znalce hudební deklamace a operního recitativu Giovanniho Battisty Pescettiho. Studia byla inspirací pro jeho první operu Semiramide, která byla následně uvedena roku 1766 v Bergamu a Alessandrii. Následovala objednávka opery pro Neapol k narozeninám španělského krále Karla III. a jeho syna Ferdinanda IV., krále neapolského. Mysliveček pod titulem Bellerofonte zhudebnil tehdy oblíbený námět v benátském prostředí. Úspěch díla rázem proslavil skladatele po celé Itálii. A Mysliveček si pro nesrozumitelnost svého příjmení začal za jméno připojovat „detto il Boemo“.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 11. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 13.3. v 9:00 a středu 16.3. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast