Budoucí šéf opery Národního divadla v Praze hrál klarinetové sólo při premiéře Smetanovy Libuše

Skladatel Karel Kovařovic byl multiinstrumentalistou; hrál na klarinet, klavír i harfu.

Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Karla Kovařovice, který se narodil 9. prosince 1862, tedy před rovnými 160 lety. Byl třetím synem (a celkově pátým dítětem) gruntovníka v Plánici u Klatov Františka Pavla Kovařovice, který se až na sklonku života usadil v Praze, kde se na Malé Straně Karel narodil. I oba jeho starší bratři Tomáš a Alois se věnovali hudbě, první hře na harfu, druhý hře na housle. Rodina byla totiž tradičně hudebně založená, a členové rodiny, spolu s okruhem známých, dokonce vytvořili malý orchestr.

Karel Kovařovic studoval na pražské konzervatoři hru na harfu, klavír, později i klarinet. Studoval také kompozici, a to u Zdeňka Fibicha, a dokonce i zpěv. Širšímu pražskému obecenstvu se Kovařovic jako začínající umělec představil přednesem klarinetového partu Fibichovy Selanky na velkém smetanovském koncertu konaném roku 1880 na Žofíně a nedlouho nato již účinkoval na koncertech po celých vlastech českých, ať jako harfista, nebo klavírista–doprovázeč sólistů. Premiéroval například spolu s houslistou, Václavem Judou Novotným Smetanova Dvě dua pro housle a klavír Z domoviny a v roce 1881 si Kovařovice vybral za doprovázeče houslista František Ondříček. Spolu vytvořili proslulou dvojici, kterou brzy doplnil do trojice barytonista Prozatímního divadla Leopold Stropnický. Kovařovic byl zván k doprovázení nejen pro jemný, delikátní úhoz, ale i pro schopnost zahrát z listu i sebetěžší part a na přání okamžitě transponovat do vyžádané tóniny.

V době, kdy Karel Kovařovic končil svá studia na pražské konzervatoři a začal hrát jako doprovazeč houslisty Františka Ondříčka, byla výborem hudebního odboru Umělecké Besedy vypsána soutěž na nejlepší komorní skladbu. Kovařovic se zúčastnil a jeho píseň Báj pro tenor s průvodem orchestru získala 2. místo s odměnou ve výši 4 celých dukátů. I ostatní jeho písně z té doby byly „vlídně“ přijaty a některé vyšly i tiskem. Nicméně na uživení to nebylo, a tak se Kovařovic poohlížel po zajištěné existenci, kterou v té době nabízelo stálé místo v orchestru. Prozatímním divadlem byl přijat na místo harfisty s měsíčním platem 45 zlatých a zde si jako jako člen divadelního orchestru mimo jiné zahrál úvodní klarinetové sólo ve Smetanově Libuše při slavnostním otevření Národního divadla 11. června 1881.

Další osudy Karla Kovařovice připomene a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 17. června v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 19.6. v 9:00 a středu 22.6. ve 22:00.

Foto: Wikipedie (Portrét od Jana Vilímka (1884) )

Podcast