Český romantik Zdeněk Fibich

Bytostný romantik, mistr hudební miniatury i monumentální velké fresky, otec koncertního melodramu. Zdeněk Fibich. Více v Hudbě podle kalendáře.

V dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře se Martina Klausová zaměří na českého hudebního skladatele, který vedle Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka doplňuje trojici českých skladatelů 2. poloviny 19. století, kteří svým významem přesahují rámec české kultury, a tím je Zdeněk Fibich. Fibich byl bytostný romantik, mistr hudební miniatury i monumentální velké fresky, v jeho tvorbě se odráží mimořádná sourodost dramatického a hudebního talentu. Narodil se 21. prosince 1850, tedy před rovnými 170 lety. I výročí jeho úmrtí je v letošním roce kulaté – zemřel 15. října 1900.

Fibich významně zasáhl do všech hudebních oborů jako je opera, symfonická báseň, symfonie, ouvertura, píseň, komorní i klavírní tvorba. Uvedl do různých forem české hudby baladu. Český repertoár nově obohatil o koncertní melodram, v němž především po tektonické stránce překonal německé romantiky a dospěl k plně prokomponovanému útvaru.

Světovým unikátem je trilogie scénických melodramů Hippodamie (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův, Smrt Hippodamie) na libreto Jaroslava Vrchlického. Ojedinělým počinem světové literatury je i 376-tidílný klavírní cyklus Nálady, dojmy a upomínky.

Premiéra pořadu je připravena výjimečně na sobotu 26. prosince 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 27.12. v 9:00 a středu 30.12. ve 22:00.

Foto: Wikipedie (Jan Vilímek)

Podcast