Citrusovou plantáž vyměnil za hudbu

Anglický skladatel Frederic Delius měl převzít podnikání svého otce, raději studoval hudbu.

Další Hudba podle kalendáře připomene anglického hudebního skladatele druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, jehož jméno je Frederick Delius. Delius, plným jménem Frederick Theodore Albert Delius patřil k výrazným postavám obrození anglické hudby na konci 19. století; narodil se 29. ledna 1862, je tomu tedy letos rovných 160 let.
Delius byl synem německého obchodníka, který se stal naturalizovaným britským občanem v roce 1860. Po studiích na gymnáziu a vysoké škole chtěl jeho otec, aby se Frederick Delius zapojil do rodinného podnikání, ale Delia od dětství přitahovala hudba, které se začal naplno věnovat v roce 1886, kdy odešel do Lipska. Tady se věnoval studiu hudby a také se tu spřátelil s norským skladatelem Edvardem Hagerupem Griegem. O dva roky později odešel do Paříže, kde se oženil s německou malířkou Jelkou Rosen.

Se svou budoucí ženou Jelkou se Delius poprvé setkal na večírku svých uměleckých přátel a zjistili, že mají společné zájmy – mimo jiné o spisy Friedricha Nietzscheho i Griegovu hudbu. A tak když se Delius rozhodl definitivně věnovat se hudbě, přestěhoval se do domu, který Jelka Rosen vlastnila spolu se svou matkou, a v září 1903 se vzali. Vzhledem k tomu, že jeho žena byla díky své rodině, pocházející ze Šlesvicka-Holštýnska, dědičkou slušného jmění, její bohatství poskytovalo Deliovi finanční jistotu a zázemí pro jeho tvorbu. Ostatně právě díky dědictví a finančnímu zázemí se Jelce dostalo širokého vzdělání, mluvila několika jazyky a byla to právě ona, kdo v budoucnosti často navrhoval texty, které by její manžel mohl zhudebnit.
Navzdory Deliovým vztahům s jinými ženami mu zůstala Jelka Rosen po celý život oddaná. Dokonce se v posledních dvanácti letech jeho života, poté, co oslepl a ochrnul na syfilis třetího stupně, vzdala vlastní práce, aby o něj mohla pečovat.

Více prozradí a Deliovu hudbu nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 28. ledna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 30.1. v 9:00 a středu 2.2. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast