Dirigent František Vajnar

Hudba podle kalendáře

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře bude věnován jednomu z nejvýznamnějších českých operních i symfonických dirigentů druhé poloviny minulého století, který se narodil 15. září 1930. A tím je František Vajnar.

František Vajnar se narodil ve Strašicích u Rokycan. Jeho otec byl zaníceným amatérským muzikantem, kapelníkem místní výtečné dechové hudby, který podle svědectví svého syna hrál dobře snad na všechny dechové nástroje. Nadání a lásku k hudbě po něm zdědil i syn František, jedno z deseti dětí početné rodiny. Od mládí hrál na několik nástrojů.

Vliv na něj měl i jejich strašický soused Antonín Modr (1898–1983). Ten začínal původně jako amatérský hudebník, po první světové válce vystudoval konzervatoř, hrál na violu v České filharmonii, v Národním divadle a v rozhlasovém orchestru a nakonec se stal profesorem konzervatoře. Příležitostně se věnoval i kompozici, především chrámové hudby, a do dějin české hudby vstoupil zejména jako autor zasvěcené knihy Hudební nástroje.

František se nakonec rozhodl jít studovat hru na housle na konzervatoř k profesoru Karlu Šnebergerovi. Stále více u něj ale převažoval zájem o dirigování, a tak souběžně studoval i dirigování u profesora Aloise Klímy. Hrál v houslové skupině orchestru Opery Národního divadla. V roce 1953 nastoupil základní vojenskou službu, kterou si odbyl v Armádní opeře.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 18. září 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 20.9. v 9:00 a středu 23.9. ve 22:00.

Podcast