Dirigent Jiří Bělohlávek

Jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů, který by se 24. února dožil 75ti let, ale jeho život se předčasně uzavřel už 31. května 2017 po statečném boji s těžkou nemocí. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek. Více další Hudba podle kalendáře.

Další díl Hudby podle kalendáře připomene jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů, který by se 24. února dožil 75ti let, ale bohužel se jeho život uzavřel už 31. května 2017 po statečném boji s těžkou nemocí. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Jiří Bělohlávek se narodil v Praze v roce 1946. Láska k hudbě se u něj projevila už v raném věku, od 4 let začal hrát pod vedením svého otce na klavír, později se stal členem Kühnova dětského sboru, s nímž účinkoval i v operních produkcích na scéně Národního divadla. Ve dvanácti letech začal hrát na violoncello u Karla Pravoslava Sádla. Jako čtrnáctiletý sestavil na Pražské konzervatoři z kamarádů svůj první komorní orchestr. Konzervatoř absolvoval ve dvou oborech: hře na violoncello a dirigování. Tomu se pak začal plně věnovat na HAMU.  V 1968 přijel k České filharmonii koncertovat věhlasný rumunský dirigent Sergiu Celibidache. Pro studenty pořádal mistrovský kurs, jehož se Jiří Bělohlávek také zúčastnil. Na závěr kursu vyzval Sergiu Celibidache Jiřího Bělohlávka, aby k němu přijel studovat do Stockholmu, kde byl šéfem Rozhlasového orchestru. Výuka spočívala v asistentuře při zkouškách a individuálních konzultacích. Jistě i tato zkušenost přispěla k tomu, že v roce 1970 Jiří Bělohlávek zvítězil v celostátní soutěži mladých dirigentů a o rok později se stal finalistou významné dirigentské soutěže Herberta von Karajana.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 26. února 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 28.2. v 9:00 a středu 3.3. ve 22:00.

Foto: www.ceskafilharmonie (Petra Hajská)

Podcast