Dráhu koncertního pianisty zhatilo ochrnutí pravé ruky, stal se tedy komponistou. Německý romantik Robert Schumann

Další kalendárium na Classic Praha bude věnováno hudebnímu odkazu velkého německého romantika – hudebního skladatele a také hudebního kritika Roberta Schumanna. Narodil se 8.června 1810 v německém Zwickau a dožil se pouhých 46 let, když po neúspěšném pokusu o sebevraždu skokem do Rýna a následných dvou a půl letech v sanatoriu 29. července 1856 zemřel.

O tom, že byl Robert Schumann synem knihkupce a nakladatele Augusta Schumanna, po němž zdědil nejen lásku k hudbě, ale i k literatuře a veškerým plodům ducha, stejně tak jako o tom, že mu rodiče jako nemilé dědictví zanechali i nervovou labilitu a sklon k duševní chorobě, bylo řečeno i napsáno už mnoho. Stejně tak i o jeho pohřbených nadějích na dráhu koncertního pianisty z důvodu prakticky ochrnuté pravé ruky jako důsledku nadměrného cvičení klavírní techniky i požehnání v podobě jeho lásky, manželky a celoživotní opory v podobě klavíristky a skladatelky Clary Wieckové, později Schumannové.

Skladatelova manželka Clara Schumannová byla nejen oddanou interpretkou jeho děl, ale také jeho celoživotní podporovatelkou a toto inspirativní spojení skladatele a klavíristky podnítilo vznik mnoha krásných děl. Ostatně Schumannovo dílo bylo od samého počátku jeho tvorby, výlučně inspirováno nejen jeho prožitky, ale i událostmi doby, a to jak společenskými, tak i těmi z jeho osobního života.

Schumann v určitých obdobích svého života a především hudební tvorby preferoval některé z hudebních žánrů a forem; například léta 1829 – 39 věnoval výlučně klavíru, rok 1840 byl zase celý zasvěcen písním a následující rok zase symfoniím. Do roku 1842 spadá vznik většiny komorních děl: Tří smyčcových kvartetů op. 41, Klavírního kvintetu a kvartetu, Čtyř fantastických kusů pro klavírní trio a další komorní skladby. Nejzářivější z jeho orchestrálních děl je pak Jarní symfonie B dur, která byla dokončena v roce 1841.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 9. června v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 11. 6. v 9:00 a středu 14. 6. ve 22:00.

Foto: Socha Roberta Schumanna ve Zwickau (©Profimedia)

Podcast