František Vincenc Kramář-Krommer

Z rodiny plné hudebních talentů pocházel František Vincenc Kramář - Krommer, autor výtečných skladeb pro dechové nástroje. Více další Hudba podle kalendáře.

Další díl Hudby podle kalendáře připomene českého skladatele Františka Vincence Kramáře, který zemřel před rovnými 190ti lety - 8. ledna 1831.

Kramáře najdeme v hudební lexikonech v rozličných modifikacích – František, ale i Franz, Kramář, ale i Krommer. V každém případě se narodil jako František 27. listopadu 1759 a v matrice byl zapsán s příjmením Kramarz. Ale to už jeho rodiče i strýc používali poněmčený tvar Krommer (s dvěma m), či zkráceně Kromer s jedním. V rodině nebyla nouze o hudební talent a mladý František nastoupil do učení u strýce Antonína Matyáše Krommera, učitele hudby a ředitele kůru v Tuřanech u Brna.

Další cesta ke slávě se odvíjela v  rámci tehdejší říše, a tím pádem dnes jeho stopy hledáme v zahraničí. Pro krátké praxi ve Vídni totiž následovalo Uhersko, kde působil v kapele hraběte Styruma v Szimonthurnu, pak následovala Pécs (tedy Pětikostelí), kde byl ředitelem kůru, aby v dalších letech působil jako kapelník plukovní hudby hraběte Grassalkoviče.

Po rozpuštění kapely se věnoval především skládání. Jako znamenitý komponista se věnoval zvlášť skladbám pro dechové soubory, skladby pro klarinet, hoboj a orchestr, známá je i partitura pro dva klarinety, dva lesní rohy a dva fagoty. 

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 8. ledna 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 10.1. v 9:00 a středu 13.1. ve 22:00.

Foto: Wikipedie


Podcast