Gabriel Fauré

14.5.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře bude věnován francouzskému hudebnímu skladateli přelomu 19 a 20. století Gabrielu Fauré, který se narodil 12. května 1845. 

Fauré, šesté, nejmladší dítě svých rodičů, se narodil v jihofrancouzské provincii Ariège, nedaleko Pyrenejí a španělských hranic. Jeho otec byl školním inspektorem a později ředitelem školy pro budoucí ředitele, ale mezi jeho předky se žádní hudebníci nenacházeli. Nicméně Gabriel projevoval hudební nadání poměrně záhy a ve svých devíti letech získal stipendium na Škole klasické a duchovní hudby v Paříži, kde zůstal až do svých dvaceti let. Dostalo se mu tu přísné výuky, která ho měla připravit na dráhu chrámového sbormistra a seznámil se tu též se svým učitelem hry na klavír, Camille Saint-Saënsem, s nímž jej i po skončení studií pojili další umělecké i osobní vazby.

Po ukončení školy se Fauré v roce 1866 stal varhaníkem chrámu v Rennes, kde zůstal další 4 roky. A to i přesto, že místní duchovní šokoval tím, že hrál v kostele operní hudbu a při bohoslužbách kouřil. Poté přijal místo v kostele v Paříži, kde se ovšem dlouho neohřál a několik dalších měsíců strávil během prusko-francouzské války v armádě. Za svou službu byl oceněn vyznamenáním Croix de Guerre. Po demobilizaci vystřídal rychle za sebou dvě místa v kostelích, nejprve v St. Honoré d’Eylau a pak v říjnu 1871 působil jako asistent varhaníka Charlese Widora u sv. Sulpicia. V roce 1874 opustil i toto místo a stal se zástupcem Saint-Saënse u Madeleine, a když jeho učitel v roce 1877 odstoupil, stal se tu sbormistrem.

Více se dozvíte od Martiny Klausové v dalším pořadu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 15. května v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 17.5. v 9:00 a středu 20.5. ve 22:00.