Historické okamžiky Stavovského divadla

Hudba podle kalendáře

V centru zájmu dalšího dílu pořadu Hudba podle kalendáře bude jeden z nejvýznamnějších pražských operních domů, a sice Stavovské divadlo. Jednak proto, že se jednalo o oblíbenou scénu hudebního giganta Wolfganga Amadea Mozarta, jehož výročí narození si připomínáme 27.ledna, a za druhé proto, že právě tady měla 2. února, a to v roce 1826 premiéru první původní česká opera Dráteník

Nejstarší dochovaná divadelní budova v Praze – někdejší Hraběcí Nosticovo divadlo bylo slavnostně otevřeno 21. dubna 1783 Lessingovou tragedií Emilia Galotti. Výstavba trvala dva roky, stála 100.000 zlatých a financoval ji osvícenský aristokrat František Antonín Nostic-Rieneck. Tento Němec, rodilý Pražák, byl nadšeným zemským vlastencem hrdým na minulost českého království a divadlo stavěl se záměrem, aby se v něm pěstovala německá činohra a italská opera. Zásadně se však nevyhýbal ani produkcím v jiných jazycích. Čeština zde poprvé zazněla v lednu 1785 ve veselohře Odběhlec z lásky synovské a v lednu následujícího roku zde měla premiéru první původní česká hra Břetislav a JitkaO necelé dva roky později pak divadlo zažilo zářivé a slavné okamžiky spojené s přítomností Wolfganga Amadea Mozarta při uvedení jeho oper.

Více prozradí Martina Klausová v dalším dílu nového cyklu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 7. února 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 9.2. v 9:00 a středu 12.2. ve 22:00.

Podcast