Houslový virtuos Leonid Kogan pokořil Prahu

V roce 1951 zvítězil v soutěži Pražského jara, o 20 let později si na festivalu zahrál spolu s manželkou Jelizavetou Gilelsovou.

Další Hudba podle kalendáře připomene ruského houslistu, jednoho z nejvýznamnějších představitelů sovětské houslové školy Leonida Kogana. 17. prosince tomu bude rovných 40 let, co zemřel.

Leonid Borisovič Kogan se narodil 14. listopadu 1924 v Dnipru na Ukrajině jako syn fotografa a zároveň amatérského houslisty. Už v dětství projevil zájem a hlavně předpoklady ke hře na housle, a tak se rodina přestěhovala do Moskvy, aby se malý Leonid mohl věnovat studiím. Když mu bylo 10 let, slyšel koncertovat Jaschu Heifetze, který se pro něj stal doživotním velkým vzorem.

Leonid Kogan vystudoval moskevskou ústřední hudební školu a moskevskou konzervatoř a už během studia vystupoval po celém tehdejším Sovětském svazu. V roce 1951 zvítězil v soutěži Pražského jara a ve stejném roce se stal i laureátem první ceny na soutěži královny Alžběty v Bruselu, kde hrál Paganiniho první houslový koncert. Oficiální koncertní debut absolvoval v roce 1941 ve velkém sále moskevské konzervatoře, kde hrál houslový koncert Johannesa Brahmse.

Leonid Kogan během své kariéry koncertoval nejen ve všech svazových republikách, ale například i v Paříži, Londýně či ve Spojených státech amerických. Ve svém repertoáru měl dvě desítky houslových koncertů a některá díla soudobých autorů mu byla dokonce přímo věnována. V roce 1952 začal Kogan vyučovat na moskevské univerzitě a v roce 1980 pokračoval na pozvání na akademii v Sieně. Zemřel 17. prosince 1982 v 58 letech po srdečním záchvatu v Mytišči, když cestoval z Moskvy do Jaroslavli, kde měl koncertovat se svým synem Pavlem, pouhé dva dny poté, co vystupoval ve Vídni.

Leonid Kogan se oženil s houslistkou Jelizavetou Gilelsovou, sestrou klavíristy Emila Gilelse. Jelizaveta Gilelsová po studiích nejprve tvořila duo se svým bratrem Emilem. V roce 1937 se stala vítězkou soutěže Eugena Ysaye (dnešní soutěže královny Alžběty) v Bruselu. Po 2. světové válce pak vytvořila duo s Leonidem Koganem a zvláště jejich společné provedení Bachova houslového dvojkoncertu se stalo velmi populárním. Příliš tedy asi nepřekvapí, že i jejich děti pokračovaly ve stopách svých rodičů. Syn Pavel Kogan se stal známým houslistou a dirigentem, dcera Nina Koganová koncertní klavíristkou, která od mladého věku doprovázela svého otce při přednesu houslových sonát. Takto se společně představili se společně například i na koncertech MHF Pražské jaro v 70. letech 20. století.

Foto: Profimedia

Podcast