Hypochondr, který si nechal preventivně vyoperovat slepé střevo

Igor Stravinský, dle Timesů jedna ze 100 nejvlivnějších osobností 20. století.

Další Hudba podle kalendáře připomene významného ruského skladatele 20. století Igora Stravinského, od jehož úmrtí si 6. dubna tohoto roku připomínáme rovných 50 let. Zemřel totiž 6.4.1971, a to ve věku 88 let. Těžiště jeho tvorby spočívá v baletech (Svěcení jara, Petruška, Pták Ohnivák) a jeho práce ovlivnila velké množství umělců a patří k základním vývojovým znakům hudby 20. století.
Stravinskij se narodil 17. června 1882 v rodině Fjodora Stravinského, basisty Mariinské opery v Petrohradu a přítele Petra Iljiče Čajkovského, takže není s podivem, že se v jejich domě scházela celá řada významných osobností ruského kulturního života té doby. On sám ovšem v mládí neprojevoval žádný výrazný hudební talent, který by napovídal, jak významným skladatelem se stane. Začal studovat práva, nicméně zkusmo i komponoval. Některé své skladby ukázal Rimskému-Korsakovovi, který sice o Stravinského talentu nebyl nijak výrazně přesvědčen, přesto mu začal dávat soukromé lekce instrumentace a potažmo kompozice. V lednu 1909 jednu z prvních Stravinského skladeb - Fantastické scherzo - slyšel baletní impresário Ďagilev a pozval mladého Stravinského do Paříže, aby komponoval pro jeho baletní soubor. Za námět byla vybrána ruská pohádka o ptáku Ohnivákovi a už v následujícím roce byl balet Pták Ohnivák uveden v Théâtre National de l'Opéra v Paříži. Orchestr řídil Henri Pierné a choreografii vytvořil Michel Fokin. Titulní roli Ohniváka ztvárnila Tamara Karsavinová. Premiéra (kterou shlédl i Claude Debussy a stal se poté Stravinského přítelem až do své smrti) měla nečekaný úspěch a dílo se stalo trvale velmi oblíbeným.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 9. dubna 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 11.4. v 9:00 a středu 14.4. ve 22:00.

Foto: Wikipedie (George Grantham Bain Collection)

Podcast