Jan Křtitel Krumpholtz

20.2.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Hudba podle kalendáře bude v centru pozornosti nádherný strunný nástroj, na který dnes hrají více méně pouze ženy – a sice harfa, která je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vůbec a dříve byla naopak prakticky výhradně doménou mužů. Jejím prostřednictvím připomeneme 230té výročí úmrtí českého harfisty a skladatele Jana Křtitele Krumpholtze, které připadá na 19. února.

Krumpholtz pocházel z hudebnické rodiny. Matka hrála na harfu, otec byl výborným hobojistou a bratr Václav houslistou ve službách hraběte Filipa Kinského. Nutno říci, že otec ovšem harfě v rukách svého syna moc nepřál - nedala se totiž použít ve vojenské kapele. A tak se mladý Jan Křtitel učil na nástroje z jeho pohledu praktičtější – na violu, housle, lesní roh a hoboj. Když se ovšem později otec vydal s hudbou francouzského pluku do Paříže a vzal syna s sebou, začal Jan Křtitel v Paříži u Simona Hochbruka brát hodiny na harfu, kterou měl přeci jen nejraději. Po několika letech působení u vojenských kapel a hereckých společností na různých místech v Evropě, zakotvil Krumpholtz v Paříži, kde s velkým úspěchem už jako sólista na harfu koncertoval, ale též učil a také už i komponoval.

Tady se také oženil – a to hned dvakrát. Jeho první ženou byla Marguerita Gilbertová, dcera pařížského výrobce harf. Z tohoto manželství se mu narodil syn, který kráčel ve šlépějích svého otce a později se stal v Paříži profesorem hry na harfu. Manželka však při porodu zemřela. Krumpholtz se poté oženil podruhé, a to se svou šestnáctiletou žačkou Annou Marií, kterou vyučoval od jejích 10ti let. V době svatby pak ženichovi bylo dvakrát tolik, co nevěstě.

V roce 1788 ovšem Anna Marie Krumpholtzová svého manžela opustila a uprchla s jiným českým skladatelem a klavíristou Janem Ladislavem Dusíkem do Londýna. Jejich dětem byl jeden, tři, pět a sedm let. Jan Křtitel zradu neunesl a z nešťastné lásky spáchal sebevraždu. Utopil se v Seině 19. února 1790. 

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který má premiéru v pátek 21. února v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 23.2. v 9:00 a středu 26.2. ve 22:00.