Jan Václav Hugo Voříšek

Představitel raného romantismu i spoluorganizátor prvních vídeňských historických koncertů.

V další Hudbě podle kalendáře Martina Klausová připomene osobnost českého skladatele, klavírního virtuosa a pedagoga, ale také i varhaníka a dirigenta Jana Václava Hugo Voříška. Byl představitelem raného romantismu, v oboru drobné klavírní skladby pokračovatelem Dusíka a Tomáška. Ve své době byl nejen významným interpretem, ale i spoluorganizátorem prvních vídeňských historických koncertů.

Jan Hugo Voříšek (křtěný Jan Václav) se narodil 11. května 1791 v muzikální kantorské rodině. Od třetího roku jej otec začal vyučovat klavíru a zpěvu, pak varhanní hře, on sám pak začal hrát i na housle. Sedmiletý dokázal půl roku zastupovat svého onemocnělého příbuzného varhaníka v Golčově Jeníkově. Po návratu podnikl se svým otcem tři pěší prázdninové koncertní cesty po Čechách. V letech 1802-1813 Voříšek studoval v Praze malostranskou normálku, poté gymnázium a tři roky tzv. „filozofie“ - přípravy na univerzitu. Ve všech předmětech mimořádně vynikal, krom toho pravidelně působil jako varhaník při školních bohoslužbách. 

Více v pořadu, který má premiéru v pátek 20. listopadu v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 22.11. v 9:00 a středu 25.11. ve 22:00.

Foto: Wikimedia

Podcast