Kapelník knížete Lobkowicze

Autografy děl Antonína Vranického dodnes ukrývá privátní Lobkowiczký hudební archiv na zámku v Nelahozevsi.

Další Hudba podle kalendáře připomene českého skladatele, houslistu, kapelníka a hudebního pedagoga, rodáka z Nové Říše, Antonína Vranického. Narodil se 13. června 1761, před rovnými 260ti lety.

Antonín Vranický spojil většinu svého tvůrčího období s knížecím rodem Lobkowiczů. Ve svém rodišti, tedy Nové Říši, se v dětství vzdělával v tamním premonstrátském klášteře, kde získal i školení ve zpěvu. Základy houslové hry jej naučil jeho starší bratr Pavel. Později odešel studovat filozofii a práva do brněnského jezuitského semináře, ovšem dokončil studium pouze filozofie. V roce 1783 se stal sbormistrem kaple Tereziánsko-Savoyské akademie ve Vídni, kde působil až do doby zrušení této instituce reformami císaře Josefa II. Je doloženo, že ve Vídni Vranický studoval u Josefa Haydna, u Johanna Georga Albrechtsbergera a snad i Wolfganga Amadea Mozarta. Zakrátko se ze samotného Vranického stal uznávaný houslový virtuóz a pedagog.

V roce 1790 vstoupil do služeb Josefa Františka Maxmiliána Lobkowicze. K jeho povinnostem u knížecího dvora patřilo komponování, pedagogická činnost, veškerá administrativní činnost spjatá s hudbou, akvizice hudebnin i aktivní provozování hudby. V roce 1797 kníže Lobkowicz převzal správu rodového majetku a jedním z jeho prvních počinů tohoto období bylo založení privátního lobkowiczkého orchestru, do jehož čela jmenoval právě Vranického.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 11. června v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 13.6. v 9:00 a středu 16.6. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast