Klavírní koncerty ruského skladetele Sergeje Rachmaninova svou náročností dodnes straší mnohé hráče

V roce 2023 si připomínáme Rachmaninovovo dvojité výročí. Výrazný představitel pozdního romantismu se narodil 1. dubna 1873 a zemřel 28. března 1943.

Sergej Rachmaninov se narodil v ruské aristokratické rodině. Jeho otec Vasil Rachmaninov, vojenský důstojník, získal sňatkem s dcerou bohatého generála, Lubov Butakovou, věnem pět venkovských statků. Odešel tedy z armády a rozhodl se vést život bohatého statkáře. Za poměrně krátkou dobu však svým nezřízeným životním stylem, karbanictvím a sukničkářstvím připravil rodinu prakticky o celý majetek A tak když bylo malému Sergejovi devět let, rodina přišla už de facto o všechno a musela se přestěhovat do bytu v hlavním městě Petrohradě. Není asi s podivem, že se manželství Sergejových rodičů rozpadlo, ovšem z politických a náboženských důvodů rozvod nepřicházel v úvahu. Otec ovšem od rodiny odešel, přenechal manželce byt a matka tak zůstala se šesti dětmi sama.

V hudebních začátcích jej podporovala babička

Po rozchodu rodičů byla malému chlapci nejbližší jeho babička z matčiny strany, která na něj měla silný vliv. Při svých návštěvách v Petrohradě mu věnovala mnoho času a povzbuzovala jeho hudební talent. Sergej hrál na klavír od pěti let a v roce 1882, ve svých devíti letech, nastoupil na petrohradskou konzervatoř. Kvůli nekázni a neuspokojivým výsledkům ovšem musel odejít a rodina mu opatřila soukromého učitele, Nikolaje Zvereva, který měl sice poněkud neortodoxní metody, ale výtečné výsledky u svých žáků.

profimedia-0347200336 sergej rachmaninov 2.jpg

Inspirací k první opeře byl ruský básník

Rachmaninovův talent byl natolik jednoznačný a průkazný, že už během studií sklízel úspěchy se svými kompozicemi, k nimž patřilo například i jeho první operní dílo – opera podle básně Alexandra Sergejeviče Puškina Aleko, za níž byl odměněn Velkou zlatou medailí moskevské konzervatoře a která byla v roce 1893 úspěšně uvedena ve Velkém divadle v Moskvě. Z té doby pochází i Rachmaninovovo slavné Preludium cis moll pro klavír, jež mladého skladatele definitivně proslavilo a které pak musel hrát alespoň jako přídavek na všech svých pozdějších koncertech.

Svou první symfonii věnoval vdané ženě

V roce 1894 se Rachmaninov bláznivě zamiloval do vdané Anny Lodžinské. Věnoval jí svou 1. symfonii, ve které vyjádřil své vášnivé city. Bohužel bylo toto jeho dílo orchestrem tak špatně připraveno k premiéře a přesto, že je dirigoval Alexandr Glazunov, ani sám autor svou symfonii při první provedení nemohl poslouchat a odešel z koncertní síně předčasně. Druhý den bylo jeho dílo ztrháno i hudebními kritiky, Rachmaninov se nervově zhroutil a následující tři roky v podstatě nenapsal ani notu. Díky šťastné shodě okolností byl však představen řediteli moskevské soukromé operní společnosti, milionáři Savvovi Mamontovi, a ten mu nabídl místo druhého dirigenta pro sezónu 1897–1898. Tady také začalo jeho celoživotní přátelství se slavným operním pěvcem Fjodorem Ivanovičem Šaljapinem.

Druhý klavírní koncert znamenal fenomenální úspěch

V roce Rachmaninov 1901 dokončil a za nadšeného aplaudování publika uvedl v Moskvě svůj druhý klavírní koncert, v letech 1904-1906 strávil jako dirigent dvě sezóny v moskevském Velkém divadle a poté odjel s rodinou do Drážďan, kde dokončil svou 2. symfonii. V roce 1909 podnikl svou první cestu do Spojených států amerických a právě v USA byl poprvé uveden jeho proslulý 3. klavírní koncert. Po těchto dílech následovala v roce 1909 symfonická báseň Ostrov mrtvých, inspirovaná obrazem malíře Arnolda Böcklina, a chorální symfonie Zvony, v tomto případě inspirovaná básní Edgara Allana Poea.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 31. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 2.4. v 9:00 a středu5.4. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast