„Král vysokého C“ Luciano Pavarotti miloval špagety a fotbal

Italský operní pěvec si na turné vozil vlastního kuchaře i nádobí.

Další Hudba podle kalendáře bude patřit vzpomínce na jednoho z nejlepších tenoristů všech dob Luciana Pavarottiho. Zemřel v italské Modeně 6. září roku 2007. Je tomu letos tedy už neuvěřitelných 15 let.

Luciano Pavarotti se narodil 12. října 1935 v Modeně jako syn amatérského zpěváka a pekaře. Pěvecký talent zdědil po svém otci, který syna od dětství vedl ke zpěvu. Zároveň však malý Luciano hrál fotbal na pozici středního útočníka za tým Lepanta a toužil po profesionální fotbalové kariéře. Současně ovšem zpíval v místním farním pěveckém sboru „Gioacchino Rossini“, se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, začal studovat zpěv u profesora Arrigoa Pola, a tak fotbalová kariéra šla stranou.

Jeho profesionální kariéru odstartovala soutěž Achilla Periho v roce 1961, kde vystoupil v roli Rudolfa v Pucciniho Bohémě. Následně debutoval v palermském divadle a v milánské La Scale, následovalo angažmá v Londýně, Amsterdamu, v Curychu či ve Vídni. V už zmiňované Bohéme se pak představil poprvé i při svém debutu právě ve Vídni roku 1963 a také v londýnské Covent Garden, kde tehdy úspěšně zastoupil Giuseppe Di Stefana.

Díky barvě svého hlasu, skvělé technice a v neposlední řadě i díky svému vysokému „c“ se Lucian Pavarotti záhy dostal do newyorské Metropolitní opery, kde debutoval v roli Tonia v Donizettiho opeře Dcera pluku. Právě v této inscenaci oslnil posluchače, když zazpíval ono vysoké „c“ hned devětkrát, a publikum si jej 17× vytleskalo zpět před oponu.

Pavarotti se zaměřoval především na italský repertoár, a tak mezi jeho nejslavnější role patří Radames z Verdiho Aidy, Nemorino z Donizettiho Nápoje lásky, Cavaradossi z Pucciniho Toscy či Kalaf z další Pucciniho opery Turandot.

Za svou hudební dráhu vydal Pavarotti několik set sólových alb. Kromě svého působení v opeře byl i součástí divácky mimořádně úspěšného projektu Tři tenoři, v němž zpíval spolu s Plácidem Domingem a Josém Carerrasem a se společným programem objeli celý svět.

Zpíval i na do té doby operou neposkvrněných místech: ve velkých sportovních halách i stadionech všech kontinentů. V londýnském Hyde Parku si Luciana Pavarottiho přišlo poslechnout 150 000 diváků – včetně královské rodiny. V New Yorku se v roce 1993 tísnilo v Central Parku přes půl milionu posluchačů – a další stamiliony lidí sledovaly přímý přenos v rádiu i televizi na celém světě. V Paříži Luciano Pavarotti zpíval pro 300 000 operních nadšenců z Eiffelovy věže. Jako velký fotbalový fanoušek zpíval spolu s Domingem a Carrerasem i na fotbalovém MS v roce 1990.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 9. září v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 11.9. v 9:00 a středu 14.9. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast