Legendární houslista Jan Kubelík

Hudba podle kalendáře

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře bude věnován vynikajícímu českému houslovému virtuosovi – legendárnímu Janu Kubelíkovi. Narodil se 5. července 1880 a zemřel 5. prosince 1940.

Jan Kubelík se narodil v rodině zahradníka a kapelníka Josefa Matěje Kubelíka, u kterého také získal v první letech svého života základy hry na housle. Obecnou školu navštěvoval v Michli, měšťanskou školu na Královských Vinohradech. První koncerty uskutečnil jako tzv. zázračné dítě začátkem roku 1889, o rok později provedl na Žofíně Houslový koncert č. 7 Charlese Bériota a dostal první nabídku na zahraniční turné. Tu ovšem jeho otec odmítl. Už ve 12ti letech byl předčasně přijat na pražskou konzervatoř (když mu byla udělena výjimka, protože podle pravidel byl minimální věk přijetí na konzervatoř 14 let). Tady pak studoval u Otakara Ševčíka a už během studia uskutečnil několik koncertů - ovšem pod smyšleným jménem, protože studenti nesměli vystupovat mimo školu. Na konci studia přednesl ve Stavovském divadle Houslový koncert D dur Johannesa Brahmse s vlastní kadencí a absolvoval Houslovým koncertem D dur Niccolò Paganiniho.V prosinci téhož roku poprvé vystoupil s Českou filharmonií, se kterou provedl Houslový koncert fis moll Heinricha Wilhelma Ernsta.

Více se dozvíte od Martiny Klausové v dalším pořadu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 3. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 5.7. v 9:00 a středu 8.7. ve 22:00.

Podcast