Miliony vydělala superstar počátku 20. století Enrico Caruso

První gramofonová nahrávka italského operního pěvce Enrica Carusa vznikla před 120 lety.

Jeden z nejlepších tenorů historie a bezpochyby skutečná superstar své doby, Enrico Caruso, svou první nahrávku uskutečnil v Miláně 11. dubna 1902. Caruso byl v prvních dvou desetiletích 20. století nejen nejpopulárnějším zpěvákem jakéhokoliv žánru, ale také jedním z nejdůležitějších průkopníků nahrávání hudby. V průběhu své kariéry natočil přes 260 nahrávek a vydělal milióny dolarů prodejem gramofonových desek. Přesto, že Caruso zpíval v mnoha nejvěhlasnějších operních domech světa, včetně Milánské La Scaly a londýnské Covent Garden, nejznámější je jeho sedmnáctileté působení jako prvního tenoristy v metropolitní opeře v New Yorku. Dirigent Arturo Toscanini, který řádil některé z oper, ve kterých Caruso v Metropolitní zpíval, ho považoval dokonce za jednoho z největších umělců, se kterými kdy pracoval.

Enrico Caruso se narodil 25. února 1873 v Neapoli a o den později byl pokřtěn v místním kostele San Giovanni e Paolo. Svou kariéru začal ve svých 21 letech, o 4 roky přišla jeho první větší role - role Lorise v opeře Umberta Giordana Fedora v Milánském Teatro Lirico a o další 4 roky později debutoval v Metropolitní opeře jako vévoda z Mantovy v nové produkci Verdiho Rigoletta. A hned následujícího roku započalo jeho – dalo by se říci - celoživotní partnerství s americkou nahrávací společností Victor Talking-Machine Company.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 15. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 17.4. v 9:00 a středu 20.4. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast