Mistr bel canta Vincenzo Bellini

Hudba podle kalendáře

V další dílu pořadu Hudba podle kalendáře na Classic Praha zavzpomínáme na italského hudebního skladatele, jednoho z nejvýznamnějších představitelů operního stylu bel canto Vincenza Belliniho.

Bellini, plným jménem Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini se narodil 3. listopadu 1801 v Catanii na Sicílii a vyrůstal v hudební rodině jako tzv. zázračné dítě. Traduje se, že už v 18 měsících věku zpíval jednu z árií v té době populárního italského skladatele Valentina Fioravantiho. Prvotní hudební vzdělání mu poskytl jeho dědeček. Hudební teorii se začal učit ve dvou letech, hře na klavír ve třech, takže už v pěti letech hrál i náročné klavírní skladby. Jeho první kompozice jsou pak pouze o jeden rok starší – vznikly tedy v jeho 6ti letech. – Jakoby – podobně jako u dalších géniů – tušil, že mu bude vyměřeno jen povážlivě málo let….

V roce 1819 opustil Bellini své rodné město a začal za finanční podpory města Catanie studovat na konservatoři v Neapoli. Jeho prvním velkým úspěchem byla bezesporu opera „Adelson e Salvini“, která byla uvedena přímo v divadle konzervatoře. Další opera „Bianca e Bernardo“ měla při svém uvedení takový úspěch, že dokonce i sám král porušil dvorní etiketu a tleskal mladému nadanému autorovi ve stoje, což byla věc ve své době skutečně nevídaná.  

Více prozradí - a samozřejmě i hudební ukázky nabídne - Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 25. září 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 27.9. v 9:00 a středu 30.9. ve 22:00.


Podcast