Mozartovu pražskou popularitu odstartovala Figarova svatba

Ve Stavovském divadle zazněla poprvé v roce 1787.

Další Hudba podle kalendáře roku 2022 připomene významnou událost operního – a nejen českého – světa. 17. a 20. ledna 1787, tedy před 235 letydirigoval Wolfgang Amadeus Mozart v pražském Stavovském – tehdejším Nosticově – divadla svou operu Figarova svatba.

Jak známo - jeden z největších skladatelů všech dob Wolfgang Amadeus Mozart, podobně jako jeho sestra Maria Anna, zvaná „Nannerl“, už od útlého mládí vykazoval mimořádné hudební nadání. A tak je jejich ctižádostivý otec Leopold, sám skladatel, hudebník a pedagog u dvora salcburských knížecích arcibiskupů, od roku 1762 předváděl u královských a knížecích dvorů po celé Evropě. Od Mozartově jedinečném hudební talentu ostatně svědčí i to, že už v době svého mládí působil jako titulární a od roku 1772 honorovaný koncertní mistr a skladatel u dvora salcburského knížecího arcibiskupa. Posléze přesídlil do Vídně, kde se pokoušel uživit jako umělec na volné noze. Skládal opery, vystupoval na koncertech a docházel do šlechtických rodin jako učitel hudby.
V Praze byl Wolfgang Amadeus Mozart celkem pětkrát. Navštívil řadu míst, ale nejvíce jsou s ním spojená tři – vila Bertramka, Národní knihovna, ve které vzniklo první mozartovské muzeum na světě, a právě Stavovské divadlo, ve kterém se odehrály světové premiéry dvou jeho oper. Dnes - a dodnes - patří opery W. A. Mozarta k nejstarším operám, které se pravidelně a nepřetržitě objevují na operních jevištích u nás i ve světě.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 21. ledna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 23.1. v 9:00 a středu 26.1. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast