Na filmovém plátně s Meryl Streep

I ve filmu se objevil proslulý houslista a dirigent Isaac Stern.

V dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře připomeneme skvělého houslistu a dirigenta Isaaca Sterna. Stern se narodil 21. července 1920 do židovské rodiny ve městě Kremenec na území dnešní Ukrajiny. Když mu bylo čtrnáct měsíců, jeho rodina se přestěhovala do San Francisca. První hudební lekce dostal od své matky. V roce 1928 se zapsal na sanfranciskou konzervatoř, kde studoval až do roku 1931 a poté pokračoval soukromým studiem u Louise Persingera. Následně se vrátil na konzervatoř v San Francisku, aby pět let studoval u Naouma Blindera.. Veřejně debutoval ve svých 15ti letech 18. února 1936, když za doprovodu Sanfranciského symfonického orchestru provedl Saint-Saënsův houslový koncert č. 3 h moll.

V roce 1940 začal hrát Stern s ruským pianistou Alexandrem Zakinem, s nímž pak spolupracoval až do roku 1977. Samozřejmě též spolupracoval s mnoha světově proslulými orchestry i dirigenty. Mezi mnoha Sternovými nahrávkami najdeme koncerty Brahmse, Bacha, Beethovena, Mendelssohna, Sibelia, Čajkovského a Vivaldiho i moderní díla Barbera, Bartóka, Stravinského, či Bernsteina.

Zajímavostí je, že Stern působil jako hudební poradce filmu Humoreska z roku 1946 o vycházející houslové hvězdě, kterého hrál John Garfield, přičemž v nahrávkách houslových partů též Stern hlavního hrdinu sám zastoupil. Sólového houslového partu se pak zhostil i v soundtracku k filmu Šumař na střeše z roku 1971. V roce 1999 se objevil i ve filmu Hudba srdce spolu s Itzhakem Perlmanem a několika dalšími známými houslisty a s orchestrem mládeže vedeným Meryl Streepovou. (Film byl založen na skutečném příběhu nadaného učitele houslí v Harlemu, který se ujal skupiny dětí ve škole základní škole ve východním Harlemu a prostřednictvím hudby přesvědčuje je samotné i jejich okolí, že nejsou předem odsouzeny k cynismu a ignorantství).

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 23. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 25.7. v 9:00 a středu 28.7. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast