"Nejangličtější" skladatel Ralph Vaughan Williams

Celoživotní inspirací mu byla hlavně stará anglická hudba a dědictví britských lidových písní.

Další Hudba podle kalendáře připomene anglického hudebního skladatele konce 19. a první poloviny 20. století Ralpha Vaughana Williamse. Narodil se 12. října 1872, tedy před rovnými 150 lety. Jeho nejznámější skladbou je patrně The Lark Ascending; ovšem napsal i devět symfonií, je autorem oper, filmových partitur a byl též vášnivým sběratelem anglických lidových písní. K jeho nejpopulárnějším titulům patří též čtyřminutová Fantasia on Greensleeves, která se původně objevila v jeho opeře z roku 1928 Sir John in Love. Obsahuje lidovou píseň s názvem 'Lovely Joan', na kterou Vaughan Williams narazil v Sussexu.

Otcem Ralpha Vaughana Williamse byl vikář Arthur Vaughan Williams, matka Margaret byla praneteří Charlese Darwina. Mladý Ralph studoval hru na klavír a housle a odmala sbíral tradiční lidové písně, které se později staly inspirací mnoha z jeho následujících děl. Vaughan Williams studoval na Trinity College v Cambridge a v Londýně na Royal College of Music u dvou hlavních postav renesance anglické hudby konce 19. století, sira Charlese Stanforda a sira Huberta Parryho. V letech 1897–98 studoval v Berlíně u významného skladatele Maxe Brucha a v roce 1909 v Paříži u Maurice Ravela.

Studia u Ravela měla na Vaughana Williamse zásadní vliv a inspirovala jedno z nejplodnějších skladatelových období. V roce 1910 měl premiéru jeho Mořská symfonie a Fantazie na téma Thomase Tallise, v níž Vaghan Williams variuje hudbu anglického skladatele 16. století Thomase Tallise. Orchestrace tohoto díla vyústila v nezaměnitelný britský zvuk a zůstala jednou z autorových nejoblíbenějších skladeb.

Další osudy tohoto anglického skladatele připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 14. října v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 16.10. v 9:00 a středu 19.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast