Nesmrtelnost mu zajistila Fidlovačka

Píseň slepého žebráka Mareše Kde domov můj zazněla poprvé 21. prosince 1834.

Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebníka, dirigenta a skladatele, jehož hudba se dnes už prakticky vůbec nehraje, přesto se neodmyslitelně zapsal do české hudební historie, a tím je František Škroup, autor hudby k české hymně. Zemřel 7. února 1862, znamená to, že si letos od jeho úmrtí připomínáme rovných 160 let.

Škroup se narodil 3. června 1801 v obci Osice u Hradce Králové jako páté dítě v rodině místního kantora a skladatele Dominika Josefa Škroupa. V hudbě a zpěvu jej otec vzdělával odmala a od svých 8 let už malý František veřejně vystupoval s hrou na flétnu. Od 11ti byl vokalistou sboru u kapucínů v pražské Loretě a v Týnském chrámu. V letech 1814 až 1819 vystudoval gymnázium v Hradci Králové a poté odjel studovat do Prahy, kde na pražské universitě absolvoval dva roky studia filosofie a v roce 1822 pokračoval studiem práv. Na studium si vydělával vyučováním hudbě a zpěvu, a jako barytonista vypomáhal i ve sboru Stavovského divadla. Studia ovšem nedokončil, protože převážily jeho hudební a divadelní zájmy a společenské styky. V Praze se stýkal s mnoha divadelníky, Štěpánkem, Tylem, Klicperou, Chmelenským, i skladateli, mj. dnes zapomenutým skladatelem Janem Aloisem Jelenem.

Další osudy tohoto českého dirigenta a skladatele připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 4. února v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 6.2. v 9:00 a středu 9.2. ve 22:00.

Foto: František Jan Škroup na kresbě Jana Vilímka (Wikipedie)

Podcast