Oblíbený autor operet Arthur Sullivan složil svou první skladbu už v 8 letech

Anglický hudební skladatel Sir Arthur Sullivan se narodil 13. května 1842, tedy před rovnými 180 lety.

Arthur Seymour Sullivan byl synem vojenského kapelníka, svou první skladbu složil už v pouhých osmi letech, ve 14 získal Mendelssohnovo stipendium na Royal Academy of Music a poté studoval na konzervatoři v Lipsku. Absolvoval scénickou hudbou k Shakespearově Bouři, mezi jeho další raná díla patří balet Kouzelný ostrov z roku 1864, symfonie, violoncellový koncert z roku 1866 a koncertní Předehra di Ballo. Komponoval také orchestrální, komorní, chrámovou hudbu, písně, komické opery, ale největších úspěchů dosáhl především svými operetami.

Značný podíl na úspěchu jeho oper i operet měl libretista William Schwenck Gilbert, se kterým spolupracoval na valné většině svých děl. Do svých operet přidával různé akrobatické scény, které přitahovaly zájem anglického publika. Značnou popularitu získaly ovšem nejen v Anglii, ale i ve USA. K těm nejpopulárnějším patřily operety Jolanta, Princezna Ida, Piráti z Pesance, Gondoliéři, či Mikádo.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 13. května v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 15.5. v 9:00 a středu 18.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast