Osmdesát sólových programů od baroka po současnost měl v repertoáru Svjatoslav Richter

Šíře repertoáru ukrajinského klavíristy Svjatoslava Richtera vzbuzovala úžas.

Další Hudba podle kalendáře připomene fenomenálního klavíristu ukrajinského původu Svjatoslava Richtera, který zemřel 1. srpna 1997, tedy před 25 lety.

Svjatoslav Richter proslul mimo jiné jako brilantní interpret děl Johanna Sebastiana Bacha. Ovšem jeho repertoár byl mimořádně široký a sahal od barokní hudby až po tvorbu skladatelů první poloviny dvacátého století.

Svjatoslav Richter se narodil 20. března 1915 na Ukrajině nedaleko Žitomiru v rusko-německé rodině. Jeho otec byl varhaníkem, klavíristou a hudebním skladatelem, matka pocházela po své matce z německého šlechtického rodu von Reincke. V roce 1918 oddělila rodiče a syna občanská válka a malého Sjvatoslava vychovávala po tři roky jeho teta. Roku 1921 se rodina opět spojila a odstěhovala se do Oděsy. Tam získal Svjatoslav od svého otce základy hudebního vzdělání. Přestože nikdy nestudoval soustavně hru na klavír a jako klavírista byl v podstatě samouk, projevil natolik fenomenální schopnosti, že jej v patnácti letech angažovala oděská opera jako korepetitora. V březnu roku 1934 pak odehrál v Oděse svůj první recitál.

Další osudy tohoto klavíristy připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 5. srpna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 7.8. v 9:00 a středu 10.8. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast