Osudy Roberta Stolze

27.8.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře bude věnován osudům rakouského hudebního skladatele a dirigenta Roberta Stolze, který se narodil 25. srpna 1880 – tedy před 140ti lety.
Robert Stolz byl synem skladatele a učitele hudby Jakoba Stolze a klavíristky Idy Stolz. Rodina byla spřátelena s Johannesem Brahmsem i s  Antonem Brucknerem a řadou dalších osobností tehdejšího hudebního světa. Z celkem třinácti dětí manželů Stolzových se jich dospělosti dožilo sedm. Robertův starší bratr Leopold byl skladatel a divadelní kapelník (mimo jiné se v této funkci objevil v Karlových Varech) a působil také jako korepetitor v Bayreuthu, sestra Marie se stala matkou významného klasického filologa Albina Leskyho. Robert Stolz sám věřil tomu, že je prasynovcem sopranistky a přítelkyně Giuseppe Verdiho Terezy Stolzové, ale zřejmě se jednalo o rodinnou legendu.

Robert Stolz studoval hudbu ve Štýrském Hradci, Berlíně a Vídni. Roku 1896 absolvoval státní zkoušku v oboru hudba, o rok později se stal korepetitorem Městského divadla ve Štýrském Hradci, poté kapelníkem v Mariboru a roku 1902 v Městském divadle v Salcburku. Tam také 3. března 1903 debutoval jako skladatel s operetou Schön Lorchen. Po angažmá u německého divadla v Brně byl v letech 1905 až 1917 hudebním ředitelem vídeňského Theater an der Wien. V této funkci mimo jiné poprvé uvedl 30. prosince 1905 Lehárovu Veselou vdovu, jíž podle jeho slov – začala „renesance vídeňské operety“.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který má premiéru v pátek 28. srpna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 30.8. v 9:00 a středu 2.9. ve 22:00.