Otce ruské hudby vychovávala nesmlouvavá babička

Michail Ivanovič Glinka dokázal umně propojit lidové písně a motivy s exotickou orientální hudbou.

Další Hudba podle kalendáře připomene ruského hudebního skladatele, který je považován za otce ruské klasické hudby, a tím je Michail Ivanovič Glinka.

Narodil se 1. června 1804 a zemřel 15. února 1857, tedy před rovnými 165 lety. Reprezentativním dílem, které ho proslavilo na velkém území světa, je především Kamarinskaja, orchestrální dílo založené na lidových melodiích a opery Života za cara a Ruslan a Ludmila.

Glinka se narodil ve vesnici Novospasskoje nedaleko řeky Desny v ruském Smolensku do bohaté rodiny vysloužilého armádního kapitána. Jako malé dítě trávil hodně času se svou babičkou a po její smrti trávil hodně času u svého strýce, který měl menší orchestr. Zde se tedy poprvé setkával s hudbou – především díly vídeňských klasiků Haydna, Mozarta, Beethovena. Ve 13 letech byl Glinka poslán do Petrohradu, kde studoval na škole pro děti ze šlechtických rodin. Učil se tu mluvit latinsky, anglicky a persky, studoval matematiku a zoologii a značně si rozšířil i hudební znalosti. Krátce studoval hru na klavír u anglického skladatele Johna Fielda, který v té době pobýval v Petrohradě. Následně ho hře na klavíru učil Karl Mayera a asi od této doby začal také skládat svá první vlastní díla. Po ukončení školy pracoval nejprve na ministerstvu zahraničí a následně na ministerstvu dopravy a současně komponoval.

Další osudy tohoto ruského skladatele připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 18. února v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 20.2. v 9:00 a středu 23.2 ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast