Otec nokturna pocházel z Irska. Jeho jméno je John Field

Od narození Johna Fielda si letos připomínáme rovných 240 let.

Další Hudba podle kalendáře připomene irského hudebního skladatele, klavíristu a pedagoga Johna Fielda. Ten se narodil 26. července 1782, tedy před rovnými 240 lety a jeho význam tkví především v tom, že je považován za otce nokturna, tedy hudební formy, později hojně užívané například Fryderikem Chopinem, ale i Brahmsem, Schumannem i Listzem.

John Field se narodil 26. července 1782 v Dublinu do hudební rodiny, která mu dala základy hudebního vzdělání. Poté, co se Fieldovi přestěhovali do Londýna, studoval Field u Muzia Clementiho, pod jehož vedením se rychle stal slavným a vyhledávaným koncertním pianistou. Jeho prvním významnějším kompozičním dílem byl Klavírní koncert č. 1, který měl premiéru v Londýně v roce 1799, tedy ve skladatelových pouhých 16 letech. Clementi byl také tím, kdo Fieldovi vydal tiskem jeho první kompozice. Patřil k nim například i soubor tří klavírních sonát, které Clementi Fieldovi vydal tiskem roku 1801.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 29. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 31.7. v 9:00 a středu 3.8. ve 22:00.

Podcast