Otec symfonie a smyčcového kvarteta Joseph Haydn

Další z vídeňských klasiků, Joseph Haydn, se narodil 31. března 1732.

Joseph Haydn se narodil jako Franz Joseph Haydn, ale křestní jméno Franz neužíval. Narodil se v městečku Rohrau v Dolním Rakousku v blízkosti rakousko-uherských hranic. Jeho otec Matthias Haydn byl kolářem a matka Maria sloužila jako kuchařka v paláci hraběte Harracha. Otec byl nadšený lidový hudebník, sám uměl hrát na harfu a hudba a zpěv byly důležitou součástí Haydnova rodinného zázemí, a tak asi není divu, že i jeho mladší bratr Michael se později stal též vynikajícím hudebníkem a skladatelem.

První hudební vzdělání získal Joseph Haydn od svého vzdáleného příbuzného, učitele hudby, Johanna Matthiase Francka v Hainburgu. Naučil se hrát na cembalo a housle, zpíval v sopránové části kostelního sboru. Další hudební vzdělání získal jako člen chlapeckého sboru vídeňského dómu sv. Štěpána, pod vedením zdejšího kapelníka, varhaníka a skladatele Georga Reuttera ml. Po mutaci po 16tém roku věku toto místo ztratil a v dalších letech se pak ve Vídni živil jako hudebník ve svobodném povolání. Komponoval světskou i duchovní hudbu, vyučoval, stýkal se s řadou významných umělců (mimo jiné skladatelem Christophem Willibaldem Gluckem a libretistou Pietrem Metastasiem, byl doprovazečem zpěváka a skladatele Nicoly Porpory).

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 1. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 3.4. v 9:00 a středu 6.4. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast