Paco de Lucía, kytarista, který zpopularizoval flamenco

Jeden z nejvýraznějších představitelů španělského flamenka zemřel předčasně ve svých šestašedesáti letech během dovolené v Mexiku.

Další Hudba podle kalendáře bude poctou mistru španělského flamenka, jímž byl bezesporu mistr v tomto oboru - kytarista a hudební skladatel Paco de Lucía. Narodil se totiž 21. prosince v roce 1947, takže by se letos dožil 75 let.

Paco de Lucía se narodil 21. prosince 1947 jako Francisco Sánchez Gómez v Algeciras provincii Cádiz v jižním Španělsku, která je považována za kolébku flamenka. Byl nejmladším z pěti dětí flamenkového kytaristy Antonia Sáchneze Pecina a portugalské matky Lúcie Gomes; mezi jeho bratry patří flamenkový zpěvák Pepé de Lucía a dnes již zesnulý flamenkový kytarista Ramón de Algercias. Na kytaru začal hrát už ve svých pěti letech, a už ve dvanácti letech si Paco začal vydělávat kytarovým doprovodem flamenkových zpěváků, za což získal tehdy i ocenění na prestižní mezinárodní soutěži v Jerez de la Frontera. První album nahrál jako čtrnáctiletý se svým bratrem, zpěvákem Pepém, s nímž dva roky nato vyrazil ve skupině tanečníka José Greka na první zahraniční turné, do USA. Za umělecké jméno (v překladu Luciin Franta) si později zvolil přezdívku, kterou mu dali kamarádi v dětství, aby ho odlišili od ostatních Františků v ulici.

Za velký životní impuls Paco později označil setkání s vynikajícím flamenkovým kytaristou Sabicasem, jenž ho nasměroval na jeho vlastní cestu, a jeho osobitý styl je dobře znát už na desce Fantasía flamenca z roku 1969.

Mezi širokou veřejností proslavila Paco de Lucíu v roce 1973 rumba Entre Aguas (z alba Fuente y Caudal), kterou tehdy hrála rádia po celém světě a která se vyšplhala na samotný vrchol španělské hitparády. Za „dobytí Bastily“ označily španělské noviny El País o dva roky později jeho vystoupení v madridském Teatro Real, jež bylo do té doby vyhrazeno klasické hudbě.

Koncem 70. let objevil Paco kouzlo jazzové improvizace a později vzpomínal na horké chvilky, kdy se ještě neorientoval v jazzových stupnicích a prý se jen tak tak na pódiu chytal. V 80. letech natočil několik jazzových alb s Alem Di Meolou a Johnem McLaughlinem, včetně živého záznamu jejich turné po USA Friday Night In San Francisco.

S bratry Pepém a Ramónem založil Paco de Lucía sextet, jenž se uvedl v roce 1981 deskou Solo quiero caminar. Po albu Zyryab z roku 1990, na němž se podílel i Chick Corea, se Paco pustil do klasické hudby a odehrál i několik koncertů se symfonickým orchestrem, když interpretoval slavný Koncert z Aranjuez svého krajana Joaquína Rodriga.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 23. prosince v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 25.12. v 9:00 a středu 28.12. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast