Pražský hobojista Josef Triebensee to dotáhl až na post ředitele Stavovského divadla

Na světových koncertních pódiích jsou dodnes živé jeho skladby pro dechovou harmonii.

Další Hudba podle kalendáře připomene pražského hobojistu, dirigenta a hudebního skladatele Josefa Triebensee, který se narodil 21. listopadu roku 1772 v Třeboni. Jeho otcem byl Georg Triebensee, který byl hobojistou ve vídeňském Nationaltheater, a byl to právě on, kdo poskytl synovi základní hudební vzdělání a dovedl jej k dokonalosti ve hře na hoboj. Skladbu Josef Triebensee studoval u Johanna Georga Albrechtsbergera.
Po studiích se Josef Triebensee stal členem kapely Jana I. Nepomuka, knížete ze Schwarzenbergu, v letech 1782–1806 byl prvním hobojistou Rakouské císařské harmonie a poté působil, stejně jako jeho otec, ve vídeňském Národním divadle. Josef Triebensee působil i v řadě dalších dechových souborů, například u knížete Liechtensteina ve Feldbergu a hraběte Hunyadi. Jako druhý hobojista v Theater auf der Wieden účinkoval při premiéře Kouzelné flétny Wolfganga Amadea Mozarta.

Od roku 1811 byl Josef Triebensee dirigentem divadelního orchestru v Brně a v roce 1816 se stal ředitelem opery Stavovského – tehdejšího Nového německého – divadla v Praze, kde vystřídal skladatele Carla Mariu von Webera. V této funkci setrval až do své smrti v roce 1846. Od roku 1817 též vyučoval zpěv na pražské konzervatoři v Praze.

Další osudy Josefa Triebensee připomene a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 25. listopadu v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 27.11. v 9:00 a středu 30.11. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast