Premiéra Dvořákovy Rusalky

Jedno z nejslavnějších operních děl nejen českého, ale i světového repertoáru mělo premiéru před 120 lety.

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře připomene jedno z nejslavnějších operních děl nejen českého, ale rozhodně i světového repertoáru, a tím je bezesporu Rusalka Antonína Dvořáka, skutečný klenot české opery, který si získává diváky po celém světě. Skladatelova vroucí melodika, něžná i dramaticky vypjatá, jeho mistrná práce s hudebními motivy a plnokrevná instrumentace orchestru spolu s pohádkovým libretem Jaroslava Kvapila, upomínajícím na prosté a zároveň nesmírně působivé Erbenovy balady, činí z Rusalky dílo přímo úchvatné krásy. Pohádkový příběh, jenž vyvěrá z teskné pohádky Hanse Christiana Andersena, vypráví o velké lásce, štěstí i bolu, zklamání a zoufalství, které Dvořákova hudba vykresluje v tklivých melodiích. Jen málokdo toto dojemné vyprávění o vodní víle zamilované do pozemského prince nezná: na scénách všech operních divadel ve světě si opera našla své stálé místo.

Tuto svou romantickou pohádkovou operu psal Antonín Dvořák v závěrečném období své tvorby, kdy se věnoval pohádkovým námětům (předcházela jí Čert a Káča). V opeře – jak víme - se objevují pohádkové motivy v postavách Rusalky, Vodníka nebo Ježibaby, které se mísí se světem lidí, který zastupují postavy Prince nebo Cizí kněžny. Premiéra proběhla v Národním divadle 31. března 1901 v obsazení nejlepších sólistů té doby. V roli Rusalky se objevila Růžena Maturová, vodníka zpíval Václav Kliment, Ježibabu Růžena Bradáčová, Prince Bohumil Pták. Režíroval Robert Polák a dirigentem byl Karel Kovařovic.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 2. dubna 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 4.4. v 9:00 a středu 7.4. ve 22:00.

Foto: www.antonin-dvorak.cz

Podcast