Propagátor české hudby Pavel Kühn dovedl svůj sbor mezi nejvýznamnější česká hudební tělesa

Světově uznávaný sbormistr, dirigent a zakladatel Kühnova smíšeného sboru obdržel za svou uměleckou činnost několik významných ocenění a v roce 2003 získal Evropskou cenu Gustava Mahlera.

V letošním roce si připomínáme 20 let od úmrtí významného českého sbormistra, hudebního režiséra a aranžéra, zakladatele Kühnova smíšeného sboru, Pavla Kühna.

Pavel Kühn se narodil 7. července 1938 v Praze a pocházel z hudebnické rodiny, jeho otcem byl sbormistr a opěrní pěvec Jan Kühn, jeho matka Markéta byla operní pěvkyní, a též zároveň sbormistryní a klavíristkou. Pěveckou dráhu tedy začal Kühn v dětském sboru svých rodičů, kteří byli zakladateli a sbormistry nejen Českého pěveckého (později Pražského filharmonického) sboru, ale i Kühnova dětského sboru. Již jako devítiletý se podílel na sólových partiích nahrávky hudebního doprovodu Václava Trojana k prvnímu českému celovečernímu loutkovému filmu Špalíček.

Pavel Kühn absolvoval gymnázium, a poté studoval hru na violoncello a následně dirigování na pražské HAMU. Ještě za studií na Akademii múzických umění se začal sám uplatňovat v roli sbormistra, a to s komorním ansámblem třiatřiceti dívek ve věku od 16 do 18 let, které již odrostly z otcova dětského sboru, ale stále měly zájem zpívat. Tak vznikl základ budoucího smíšeného tělesa, které se poprvé publiku představilo v roce 1958 samostatným koncertem v Městské knihovně v Praze. Tento sbor pak inspiroval například Bohuslava Martinů ke zkomponování kantáty Mikeš z hor, spolupracoval s významnými domácími i zahraničními orchestry. Během své pětačtyřicet let dlouhé umělecké dráhy rozvíjel Pavel Kühn především vokální tvorbu a prosazoval českou hudbu v zahraničí. Repertoár jeho sborové literatury byl široký, zahrnoval renesanční skladby stejně tak jako tvorbu 20. století. V oblibě měl především díla Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Richarda Strausse. Rád uváděl i nové sklady soudobých autorů, věnoval se i jazzu a populární hudbě.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 6. ledna 2023 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 8.1. v 9:00 a středu 11.1. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast