Rodák z Napajedel dobyl celý svět

Klavírista Rudolf Firkušný vystupoval v nejprestižnějších sálech Evropy i zámoří.

Další Hudba podle kalendáře připomene českého klavíristu světového jména, který se narodil 11. února 1912 v Napajedlích, a tím je Rudolf Firkušný. Proslavil se mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století.

Rudolf Firkušný se narodil jako nejmladší ze tří dětí v rodině notářského koncipienta Rudolfa Firkušného. Jeho hudební talent se projevil velmi brzy – už jako tříletý přehrával na klavíru lidovou písničku. Rudolfův otec zemřel velmi brzy a matka se s dětmi přestěhovala do Brna, kde se Rudolfovi jako pětiletý chlapec setkal s velikánem české hudby Leošem Janáčkem. Ten rozpoznal jeho mimořádné hudební nadání svěřil jeho výuku profesionálním učitelům. Hudební teorii jej učil sám Janáček, v klavírní hře jej vzdělávala Růžena Kurzová, manželka tehdejšího nejvýznamnějšího českého klavírního pedagoga Viléma Kurze.
Své první veřejné vystoupení absolvoval Rudolf Firkušný v 8 letech, v 11ti vystoupil poprvé jako sólista České filharmonie, kdy s velkým úspěchem přednesl Mozartův Koncert D-dur.

V říjnu 1926 – tedy ve 14 letech - uskutečnil Rudolf Firkušný svůj první zahraniční koncert. Bylo to ve Vídni a kritika i publikum přijaly nový objev z Československa s nadšením. Jeho další cesty pak vedly v následujících dvou letech do Berlín a Paříže. Jako patnáctiletý též zahrál prezidentu Masarykovina zámku v Lánech. Masaryk jeho vystoupení ocenil vysokým honorářem a poskytl mu stipendium k dalšímu studiu. Na jaře 1927 Rudolf Firkušný absolvoval konzervatoř v Brně v mistrovské třídě u prof. Viléma Kurze a v roce 1930 maturoval na bučovickém gymnáziu ve třídě prof. Antonína Součka.
Masarykovo stipendium umožnilo Firkušnému studovat v Paříži u profesora Cortota, kde se seznámil s francouzskou klavírní školou, německou klavírní školu pak studoval v Berlíně u profesora Artura Schnabela. Při tom všem stačil stále i pilně koncertovat a tak jméno osmnáctiletého klavíristy znala brzy celá hudební Evropa.

Další osudy tohoto českého klavíristy připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 11. února v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 13.2. v 9:00 a středu 16.2. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast