Rodrigův Koncert z Aranjuez proslavil Narciso Yepes

Jeden z nejvýznamnějších kytaristů 20. století Narciso Yepes zemřel 3. května 1997.

Významný španělský klasický kytarista Narciso Yepes získal během své úspěšné umělecké dráhy mnoho ocenění. Tento mimořádně technicky zdatný hráč s naprosto brilantní a unikátní technikou se narodil 14. listopadu 1927 ve španělské Lorce a svou první kytaru dostal od svého otce ve čtyřech letech. V době Španělské občanské války celá rodina přesídlila do Valencie, kde Yepes začal ve věku 13 let studovat na konzervatoři u skladatele Vincente Asencia, Yepes se zde věnoval nejen kytaře, ale i studiu hudební teorie a komponování.

Svou profesionální kariéru odstartoval Yepes 16. prosince 1947 Koncertem z Aranjuez Joaquína Rodriga za doprovodu Španělského národního orchestru. Ohromující úspěch tohoto vystoupení mu přinesl vlnu pochvalné kritiky i úspěch u laické veřejnosti. Není divu, že následovala další koncertní turné, Yepes navštívil Švýcarsko, Itálii, Německo a Francii a a velkou měrou se tak zasloužil i o rostoucí popularitu Rodrigova Aranjuezského koncertu mimo Španělsko. Záhy jej i dvakrát nahrál, jednou mono s Madridským komorním orchestrem, podruhé ve stereu s Orquesta Nacional de España. Obě nahrávky řídil dirigent Ataúlfo Argenta, s nímž Yepes Aranjuezský koncert provedl už ve zmiňovaném roce 1947.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu Hudba podle kalendáře, který bude mít premiéru v pátek 6. května v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 8.5. v 9:00 a středu 11.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast