Rozvíjej se poupátko Dalibora C. Vačkáře

Pip Faltys, Petr Filip nebo Tomáš Martin. Kolik pseudonymů používal Dalibor C. Vačkář ?

V další Hudbě podle kalendáře připomeneme zajímavou osobnost českého hudebního skladatele 20. století, jehož jméno široké veřejnosti dnes asi mnoho neřekne, za to jeho melodie „Rozvíjej se poupátko“ z oblíbené pohádky Pyšná princezna je populární mezi malými i velkými napříč všemi generacemi. Kdo z vás ovšem ví, že jejím autorem je Dalibor C. Vačkář ?

Český hudební skladatel Dalibor C. Vačkář se narodil 19. září 1906 Korčule v chorvatské Dalmácii jako Dalibor Cyril Vačkář, syn houslisty, trumpetisty, hudebního skladatele a spisovatele Václava Vačkáře. Matka pocházela z herecké rodiny. Vačkář studoval na gymnáziu v Praze na Vinohradech. Po maturitě vstoupil na Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na housle a skladbu, ve studiích pokračoval mistrovské škole, v houslích u Karla Hoffmanna, ve skladbě u Josefa Suka. V dirigování byl žákem Otakara Ostrčila. Absolvoval provedením vlastního Houslového koncertu op. 11. Poté se věnoval příležitostnému koncertování a v době, kdy měl jeho strýc, divadelní podnikatel Karel Faltys, pronajato Tylovo divadlo v Nuslích, krátce dirigoval jeho orchestr. Působil také v Orchestru Jaroslava Ježka v Osvobozeném divadle. V letech 1934–45 byl členem Symfonického orchestru Čs. rozhlasu v Praze a po válce pracoval jako dramaturg Čs. státního filmu. Nedlouho poté se pak stal hudebním skladatelem z povolání. Kromě mnoha hudebních děl napsal ovšem také několik básnických sbírek a divadelních her. Ty psal pod pseudonymem Dalibor C. Faltis (Pseudonym Faltis je odvozen od rodného jména matky, dcery principála divadelní společnosti Josefa Faltyse a jeho ženy Antonie, pocházející z divadelní rodiny Mušků.). jeho hra Veronika, dokonce sloužila jako námět stejnojmenné opeře Rafaela Kubelíka.

Další zajímavosti ze života i tvorby tohoto pozoruhodného všestranného umělce prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 17. září v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 19.9. v 9:00 a středu 22.9. ve 22:00.

Foto: CSFD 27.4.2021

Podcast