Silvestre Revueltas Sánchez

Jeho stěžejní díla jsou inspirována mexickou lidovou hudbou.

Silvestre Revueltas Sánchez se narodil 31. prosince 1899 v Santiago Papasquiaro, zemřel 5. října 1940 v Mexico City. Je považován za jednoho z nejvlivnějších skladatelů v Mexiku, a to díky rozsahu a originalitě jeho komorní hudby a některých děl, která se stala velmi důležitou součástí orchestrálního repertoáru.

Silvestre Revueltas studoval na Národní konzervatoři v Mexico Cit, dále na univerzitě v Austinu v Texasu a na Chicago College of Music. V roce 1929 mu dirigent Mexického národního symfonického orchestru Carlos Chávez nabídl místo svého asistenta, které zastával až do roku 1935. Společně propagovali současnou mexickou hudbu a v té době také začal Revueltas i sám komponovat.

V roce 1935 se Revultas stal šéfdirigentem nově vytvořeného a vlastně krátkodobého konkurenčního orchestru Orquesta Sinfónica National.

V roce 1937 odejel Revueltas během španělské občanské války do Španělska v rámci turné organizovaného levicovou organizací Liga de Escritores y Artistas Revolucionarios, po vítězství Francisca Franca se vrátil do Mexika. V té době už jeho sláva začala pomalu upadat, výdělky klesly na minimum a skladatel propadl alkoholu. Zemřel v Mexico City na zápal plic ve věku 40 let 5. října 1940, v den premiéry jeho baletu El renacuajo paseador, napsaného o čtyři roky dříve. Jeho ostatky jsou uloženy v Rotondra de los Hombres Ilustres v Mexico City.

Nejvýznamnější díla tohoto mexického skladatele připomene Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 8. října v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 10.10. v 9:00 a středu 13.10. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast