Skladatel a klavírista Béla Bartók

Světový význam získal maďarský skladatel Béla Bartók nejen jako skladatel, ale zároveň jako výborný klavírista a uznávaný hudební vědec. Více další Hudba podle kalndáře.

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře připomene 140té výročí narození proslulého maďarského skladatele druhé poloviny 19tého a první poloviny 20. století Bély Bartóka, které připadá na 25. března.

Béla Bartók, celým jménem Béla Viktor János Bartók, ve městě  Nagyszentmiklós – tedy Velký sv. Mikuláš v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dnes se město jmenuje Sannicolau Mare a nachází se na území Rumunska. Světový význam získal nejen jako skladatel, ale zároveň jako výborný klavírista a uznávaný hudební vědec. Od roku 1940 žil v exilu, v USA. Společně s Leošem Janáčkem a Zoltánem Kodályem patří ke skladatelům, jejichž výrazným zdrojem inspirace byla lidová hudba. 

Béla Bartók se narodil v rodině Bély Bartóka staršího, ředitele hospodářské školy a hudebního nadšence, a jeho manželky, Pauly Voit, učitelky obecné školy. Otec zemřel, když bylo Bélovi sedm let a o Bélu a jeho mladší sestru se tedy starala pouze matka. Béla začal velmi brzy projevovat hudební nadání a svou první skladbu s názvem Tok Dunaje napsal a veřejně provedl už ve svých 11ti letech. Pro velké zdravotní problémy ovšem nastoupil školní docházku později než ostatní děti a z téhož důvodu později musel přerušit i svá studia na gymnáziu. To dostudoval poté, co se rodina přestěhovala do Pressburgu, tedy Bratislavy. Zároveň se stále zdokonaloval i ve hře na klavír a komponoval. Po maturitě studoval klavír i kompozici na hudební akademii v Budapešti a po jejím ukončení začal vystupovat jako koncertní pianista. Během svého života Bartók vystupoval na 630 koncertech ve 22 zemích. V roce 1907 začal vyučovat na Budapešťské akademii klavír a působil tu déle než dvacet pět let. Jeho nejvýznamnější příspěvky k pedagogice byly učební edice, které vytvořil z děl Bacha, Haydna, Mozarta a Beethovena a skladby, které složil pro děti. 

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 26. března 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 28.3. v 9:00 a středu 31.3. ve 22:00.

Foto: Wikipedie


Podcast