Skladatel Ladislav Vycpálek

9.1.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová
Ve druhém lednovém týdnu si v pořadu Hudba podle kalendáře připomeneme českého hudebního skladatele Ladislava Vycpálka. Jeho jméno budou znát rozhodně především sboristi všech generací, protože má na svém kontě desítky písní, sborů i kantát, ale napsal i řádku komorních skladeb.

Ladislav Vycpálek se narodil roku 1882 v Praze a pocházel z rodiny, která se po generace zabývala hudbou. Jeho strýc, Josef Vycpálek, byl významným sběratelem lidových písní a bratranec, Vratislav Vycpálek, se stal rovněž hudebním skladatelem. Od čtyř let hrál na housle a na klavír. Maturoval na gymnázium na Vinohradech a poté studoval na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity češtinu a němčinu. Díky zevrubné znalosti literatury se dostal k celé řadě vynikajících textů, které zhudebňoval. Na druhou stranu byl ovšem i on sám literárně činný a jeho texty si naopak pro svou tvorbu zvolili i takoví skladatelé, jako např. Vítězslav Novák nebo Josef Suk. Studia na Filozofické fakultě ukončil dizertační prací "Apokryfy o mladosti Mariině a Ježíšově v literatuře české, zvláště staročeské".

Více se dozvíte od Martiny Klausové v dalším díle nového cyklu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 10. ledna 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 12.1. v 9:00 a středu 15.1. ve 22:00.