Tady Ivan Medek, Hlas Ameriky, Vídeň

Hudba podle kalendáře

Jsou lidé, kteří jsou jedineční a nejvíce si jejich vzácnost uvědomíme, když už tu nejsou. Takovým byl Ivan Medek, kterého mají mnozí povětšinou spojeného s rozhlasovými vlnami. A nejvíce s legendární promluvou: „Tady Ivan Medek, Hlas Ameriky, Vídeň.“

Medek byl jedinečný osobnostní a duchovní integritou. Schopností poznat a přímo a jasně pojmenovat věci, společenské jevy, rozpoznat dobré a zlé a jasně o tom promluvit. A navíc se je i stručně a s humorem vystihnout.

Ivan Medek se narodil jako syn legionáře a spisovatele Rudolfa Medka 13. července 1925 v Praze. V jeho rodokmenu figuruje řada slavných jmen: byl bratrem malíře Mikuláše Medka, vnukem malíře Antonína Slavíčka a synovcem Herberty Masarykové (vnučky prvního československého prezidenta T.G .Masaryka). Studoval skladbu a hudební teorii na konzervatoři, po válce byl hudebním kritikem v denním tisku. Hudbě se věnoval i jako organizátor. V roce 1946 zakládal Český komorní orchestr, kterému dělal manažera. ČKO spolupracoval s dirigentem Václavem Talichem, a když po únoru 1948 žádal ministr Zdeněk Nejedlý rozchod s Talichem jako podmínku další existence tělesa, raději Medek a ostatní orchestr rozpustili.  

Později organizoval koncerty Českého spolku pro komorní hudbu a do roku 1954 byl koncertním jednatelem České filharmonie. Do ČF se vrátil opět v době „tání“ v roce 1962 a působil tu až do 1970 jako koncertní jednatel a dramaturg. Po koncertu, kterým ČF uctila památku Jana Palacha, musel v roce 1970 odejít a uchytil se v Supraphonu, kde pracoval do podpisu Charty 77. Druhé jeho hudební období se váže k letům devadesátým, kdy pracoval jako poradce ČF a ministra kultury a byl jedním z hlavních kritiků dirigenta Gerda Albrechta.

Více se dozvíte v dalším díle pořadu Martiny Klausové Hudba podle kalendáře, který má premiéru v pátek 17. července 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 19.7. v 9:00 a středu 22.7. ve 22:00.

Podcast